شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

اختصاصی: گزارش سفر تیم سازمان بهداشت جهانی به ایران: بخش‌هایی که حکومت ایران ترجیح می‌دهد مخفی بماند

 

در گزارش هیات اعزامی سازمان بهداشت جهانی به تهران فاش شده ویروس کرونای جدید هفته‌ها پیش از اعلام رسمی جمهوری اسلامی در ایران شیوع پیدا کرده بود. حتی از این گزارش می‌توان برداشت کرد ابعاد سرایت از شیوع در بین گروه‌های جمعیتی متمرکز فراتر بوده و در سطح جامعه و در نقاط مختلف کشور گسترش داشته است.

این گزارش بر مبنای مدارک دولتی ایران تهیه شده اما برخی شواهد و گزارش‌های خود سازمان بهداشت جهانی نیز در آن مشخص می‌کند که در بسیاری موارد، پنهان‌کاری و عدم شفافیت باعث مرگ بسیاری از ایرانیان شده است.

در بخشی از این گزارش به روند شیوع بیماری کووید۱۹ در ایران پرداخته شده است. بر اساس تایید وزارت بهداشت ایران، شیوع کرونا از تاریخ ۳۰ بهمن (۱۹ فوریه) با دو مورد فوت در قم اعلام شده است. روز ۱ اسفند (۲۰ فوریه) ۵ مورد دیگر شامل دو فوتی به سازمان بهداشت جهانی اعلام می‌شود. 

 

تقدیر سازمان بهداشت جهانی از تلاش کادر درمانی و زیر ساخت‌های نظام بهداشت و سلامت ایران

 

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، دو مورد اول اعلام شده در شهر قم در صنعت کفش‌سازی مشغول بودند و به استان «نینگ شیا» در غرب چین که منطقه مسلمان نشین است رفت و آمد داشتند. 

«پنجمین نمایشگاه کفش و صندل قم» در تاریخ ۱ تا ۴ بهمن برگزار شد. در گزارش سازمان بهداشت جهانی تایید شده که «چندین بازدید کننده و مهمان چینی» در این نمایشگاه حضور داشتند. 

در گزارش سازمان بهداشت جهانی به دو مورد فوت در قم اشاره شده که اخیرا سابقه سفر به چین نداشته‌اند اما تاکید شده که میان اعضای خانواده‌شان که سابقه سفر و همکاری با کارخانه‌های چینی را داشتند دارای اعلام خفیف بودند. یکی از این افراد در «انستیتو پاستور» تست می‌دهد و مشخصا مورد کووید۱۹ آن تایید می‌شود.

بر اساس سه گزاره مشخص، سازمان بهداشت جهانی می‌گوید «بر این باور است که ویروس در ایران هفته‌ها قبل از اعلام رسمی شیوع پیدا کرده است»:

۱) ۱۸۶ نفر در طول ماه فوریه (دی و بهمن) با نشانه‌های «عفونت حاد تنفسی» (ساری) به بیمارستان مراجعه کردند. این تعداد ۸ نفر جان باخته است. این در حالی‌ است که در مدت مشابه سال گذشته هیچ مورد مرگی از «عفونت حاد تنفسی» در ایران گزارش نشده است.

۲) در طول ماه فوریه (دی و بهمن) تعدادی با نشانه‌های آنفلونزا به بیمارستان مراجعه کردند. تست آنها برای آنفلونزا منفی بوده و از این بیمارها تست «کووید۱۹» گرفته شده است. ۵ مورد از این تست‌ها که مرتبط با کارگران سلفچگان بوده، مثبت اعلام شد. این افراد نشانه‌های بیماری‌شان ۱۶ بهمن (۱۰ فوریه)‌ مشخص شده بود.

۳) در اواخر فوریه از تست ۱۷ کارگر چینی که برای سال نو چینی به این کشور باز نگشته بودند دستکم ۵ مورد قطعی اعلام شده است. 

در بخشی دیگر از این گزارش آمده که حکومت ایران به مقام‌های سازمان بهداشت جهانی گفته‌اند که رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور، موضوع شیوع کرونا در ایران را «سیاسی» کرده و در راه مقابله با آن از این سازمان کمک خواسته‌اند. سازمان نیز به دنبال این درخواست، مصاحبه‌هایی را انجام داده که تنها موارد مثبت این صحبت‌ها در رسانه‌های داخلی ایران منعکس شده بود. سازمان بهداشت جهانی می‌گوید از این اقدام ایران به «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی » گلایه کرده است. 

 

سازمان بهداشت جهانی: کرونا از آغاز بهمن ماه در ایران شیوع پیدا کرده

 

در مورد تحریم‌ها نیز در این گزارش آمده است «ممکن نیست که اثرات تحریم بر میزان امکان دولت ایران در مقابله با تحریم بررسی شود» اما تاکید دارد در گفت‌وگو با پزشکان و مقامات وزارت بهداشت، آنها باور دارند که تحریم‌ها قدرت سیستم پزشکی و درمانی ایران را تحت تاثیر قرار داده است. مقام‌های وزارت بهداشت ایران تاکید دارند که منابع لازم برای خرید دارو و تجهیزات پزشکی را در اختیار دارند اما به واسطه تحریم امکان دسترسی به این منابع در بانک‌های خارج از ایران را ندارند.

اما این گزارش تاکید کرده که هیات سازمان بهداشت جهانی در تهران، توضیحات مقام‌های ایرانی را «تا حدی تعجبآور» خوانده چرا که در گزارش توضیح می‌دهد سازمان بهداشت جهانی درست از آغاز همه‌گیری ویروس کرونای جدید، با دولت جمهوری اسلامی مذاکراتی را آغاز کرده تا دارو، مواد و امکانات و فراهم لازم را تهیه کند، به شکلی که برای تهران بعدا قابل پرداخت باشد؛ مذاکراتی که تا زمان نهایی شدن گزارش همچنان در جریان بوده است.

در بخشی دیگر از این گزارش به روند بیماریابی، پذیرش و مراقبت بیماران اشاره شده است. دو روند سازمانی (چارت) در این گزارش منتشر شده که نشان می‌دهد ایران نتوانسته شیوه مورد نظر سازمان بهداشت جهانی در پذیرش و مراقبت را اجرایی کند و سیستمی خاص خود را طراحی و اجرا کرده است.

در چند بخش از این گزارش همچنین به موضوع فقدان یک سیستم یکپارچه آمارگیری و تجمیع آمار اشاره شده است. ناهماهنگی که به باور سازمان بهداشت جهانی، موجب شده نتوان ارزیابی دقیقی از وضعیت شیوع ویروس کرونا در ایران داشت. مراکز چهارگانه تجمیع آمار که در این گزارش آمده یا درون خود به درستی فعالیت نداشته یا با یکدیگر ارتبط منظمی نداشته‌اند. این چهار مرکز عبارتند از:

۱) مرکز پایش مراقبت‌های درمانی MCMC

۲)‌ سامانه نظام مراقبت سندرومیک SSS

۳) سامانه یکپارچه بهداشت SIB

۴) سامانه‌های آزمایشگاهی

 

در گزارش هیات اعزامی سازمان بهداشت جهانی به تهران فاش شده ویروس کرونا هفته‌ها پیش از اعلام رسمی جمهوری اسلامی در ایران شیوع پیدا کرده بود.

 

بر این اساس سازمان بهداشت جهانی می‌گوید نداشتن این سیستم آمارگیری موجب شده ارزیابی دقیقی نتوان در موارد متعددی داشت. به طور مشخص، بیمارها و جان‌باختگان به صورت توضیحی دسته بندی نشده‌اند، الگوی انتقال بیماری و عوامل عفونت‌زا و پرخطر مشخص نیست.

بارها در این گزارش تاکید شده که ایران تنها روی موارد قطعی و موارد مشکوکی که خودشان به بیمارستان مراجعه کرده‌اند آمارگیری دارد. در واقع ایران موارد احتمالی را در نظر نمی‌گیرد. بر همین اساس سازمان می‌گوید نسبت میان موارد مشکوک و میزان مرگ در آمارها مطابقت ندارند.

این گزارش تاکید دارد تا زمانی‌که یک سیستم نظارت رسمی و تحلیل در ایران وجود نداشته باشد نمی‌توان ارزیابی دقیقی از عملکرد ویروس در ایران داشت.

در این گزارش به رعایت نشدن پروتکل‌های موجود بیماری‌های عفونی و همچنین مرتبط با بیماری کرونای جدید اشاره شده که موجب شده سرعت شیوع بیشتر شود و تعداد بیشتری جان خود را از دست داده‌اند.  

بر همین اساس سازمان تاکید دارد به سرعت باید یک سیستم نظارتی برای اجرای این پروتکل شکل گیرد. در این زمینه پیشنهاداتی هم ارائه شده است. 

در این گزارش تاکید شده که در بیمارستان‌های ایران مساله پروتکل‌های عفونی رعایت نمی‌شود و به ۳ مورد مشخص اشاره شده است: ۱) موارد مشکوک در کنار موارد تایید شده حضور دارند ۲) ملاقات‌ها بدون نظارت انجام می‌شود ۳) کادر درمانی بدون رعایت اصول بهداشتی از محیط آلوده به محیط تمیز رفت و آمد دارند. 

در این گزارش آمده که محصولات تولیدی در ایران استانداردهای لازم را ندارند. آنچه در قم تهیه شده است از کیفیت بسیار پایینی برخوردار است و کیفیت محصولات تولیدی در تهران از متوسط پایین‌تر است و سازمان تاکید دارد که تمام این محصولات باید به سطح مورد نظر آنها برسد. در این گزارش همچنین تاکید شده است که پزشکان قم به تست‌های انجام شده شک داشته و می‌گویند به ۵۰ درصد آنها اعتمادی نیست و به همین دلیل باید سی تی اسکن انجام شود.

متن کامل سند را در زیر بخوانید

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More