شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

انتقاد همسر قربانی هواپیمای اوکراین از مقام‌های ایران: مست در قدرت جنایت کردند

جواد سلیمانی، همسر الناز نبیئی، یکی از مسافران هواپیمای اوکراینی سرنگون شده در ایران، در واکنش به فشار مقام‌های امنیتی جمهوری اسلامی به خانواده قربانیان این پرواز، آن را «اوج وقاحت» و  منهدم کردن این هواپیما را «جنایت» حکومت ایران خواند.

سلیمانی، جمعه چهارم دی‌، با انتشار ویدیویی در صفحه اینستاگرامش گفت: «جنایت جمهوری اسلامی تنها شلیک موشک به هواپیمای مسافربری اوکراین نبود، بلکه آگاهی از شرایط جنگی کشور و استفاده از پروازهای مسافربری به عنوان سپر دفاعی کشور بود.»

او خطاب به مقام‌های نظامی کشور گفت: «شما که می‌دانستید شرایط کشور بحرانی بود و جنگنده‌های آمریکایی در مرز ایران و عراق در پرواز بودند،‌ چرا پروازهای مسافربری را متوقف نکردید؟»

همسر مسافر کشته‌شده پرواز اوکراین، با انتقاد از شفافیت نداشتن مقام‌های نظامی ایران، افزود: «شاید بدتان نمی‌آمد که آمریکا به اشتباه یکی از این هواپیماهای مسافربری را هدف قرار دهد.»

او با طرح این سوال که «چرا سه روز پس از حمله دروغ گفتید»، اظهار کرد: «زمانی که کشورهای دیگر مطلع شدند که حمله از سوی سپاه پاسداران انجام شده، بیانیه دادید و اعتراف کردید.»

سلیمانی درباره سخنان مطرح‌‌شده از سوی امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران، مبنی بر اشتباه گرفتن هواپیمای مسافربری با موشک کروز،‌ علی خامنه‌ای،‌ رهبر جمهوری اسلامی و فرمانده کل قوا،‌ را مسئول دانست و خواستار پاسخگویی از سوی او شد.

سلیمانی با مقایسه عملکرد دولت‌های آمریکا و کانادا در پیگیری حقوق مردم و خانواده قربانیان ایرانی در ماجرای سرنگونی این هواپیما، از بی‌اعتنایی مقام‌های جمهوری اسلامی ابراز تاسف کرد. 

همسر نبیئی در بخش دیگری از این ویدیو از احضارش از سوی وزارت اطلاعات با عنوان «توهین به نمایندگان رهبر» خبر داد و آن را «اوج وقاحت» خواند. 

پیشتر نیز اخباری درباره فشار نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران به خانواده قربانیان هواپیمای مسافربری اوکراین برای عدم گفت‌وگو با رسانه‌ها و امضای بیانیه حمایت از نظام منتشر شده بود. 

سلیمانی با انتقاد از بی‌توجهی مقام‌های جمهوری اسلامی به اهمیت این حادثه، به خطبه جمعه گذشته رهبر جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت: «بعد از آن، در نماز جمعه درباره قاسم سلیمانی سخنرانی می‌کنید و از پاره شدن عکسش انتقاد می‌کنید.»

سلیمانی افزود: «ملت از ظلم شما عصبانی است.»

همسر این قربانی پرواز مسافربری اوکراین از توصیه خامنه‌ای به «تقوا» در واکنش به سرنگونی هواپیما انتقاد کرد و گفت: «مقام‌های جمهوری اسلامی مست قدرت شده‌اند و دیگر چیزی برایشان مهم نیست.»

او با اشاره به بی‌اعتمادی مردم نسبت به حکومت، خواستار فشار جامعه‌ بین‌الملل به جمهوری اسلامی برای ارسال جعبه سیاه هواپیمای ساقط شده از سوی سپاه پاسداران به یک کشور سوم شد.

سلیمانی پیش از این نیز با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود از تهدید ماموران نهادهای امنیتی پیش و هم‌زمان با مراسم تدفین خبر داده بود. 

سپاه پاسداران در شهرهای مختلف مراسم تدفین قربانیان را با محدود کردن خانواده و بستگان آنها برگزار کرد و با «شهید» خواندن و کشیدن پرچم جمهوری اسلامی بر تابوت این کشته‌شدگان سعی کرد این واقعه را کمرنگ جلوه دهد. 

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More