شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

اوکراین ایران را به دستکاری در داده‌ها در پرونده انهدام هواپیمای اوکراینی متهم کرد

 

 

وزارت خارجه اوکراین با انتشار بیانیه‌ای جمهوری اسلامی ایران را به «دستکاری» اطلاعات در پرونده انهدام هواپیمای اوکراینی متهم کرد.

در این بیانیه که روز جمعه منتشر شد، آمده: «طرف ایرانی به جای در نظر گرفتن اظهارات عینی مبتنی بر تجربه بین‌المللی در زمینه تحقیقات سوانح هوایی، به‌طور غیرمسئولانه‌‌ای به متهم کردن اوکراین به غیرسازنده بودن [در همکاری] متوسل شده است.»

این بیانیه می‌افزاید وقتی مقام‌های جمهوری اسلامی می‌گویند توضیحات درباره علت این فاجعه در جریان دو دور مذاکرات به اوکراین داده شده، به «دستکاری» اطلاعات اقدام می‌کنند.

پیشتر محسن بهاروند معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت خارجه ایران اعلام کرده بود« «ما دو دور مذاکرات در کی‌یف و تهران داشته‌ایم و نمایندگان نهادهای مختلف ایران و اوکراین اعم از هواپیمایی کشوری، قضایی، نظامی، وزارتخانه‌های امور خارجه و غیره در جلسات حضور داشته‌اند و توضیحات جزئی در خصوص چگونگی وقوع این سانحه به آنها داده شده است.»

وزارت خارجه اوکراین در بیانیه خود تاکید کرد دلایل انهدام هواپیما باید به طور رسمی در یک تحقیق فنی که قرار بود ایران مطابق با قوانین بین‌المللی انجام دهد، تایید شود، ولی ایران تاکید می‌کند که «خطای انسانی» تنها وقوع این سرنگونی است.

در ادامه بیانیه وزارت خارجه اوکراین آمده است اگر چنین خطایی واقعا روی داده باشد، در تحلیل ایران دلایل انهدام و سلسله وقایع منجر به آن وجود ندارد و این موضوع باعث «خشم منطقی و ناامیدی» طرف اوکراینی شده است.

کی‌یف تاکید کرد: «اوکراین کورکورانه هیچ گونه روایت شفاهی از سقوط پرواز پی‌اس۷۵۲ را که مبتنی بر شواهد واقعی نباشند، باور نمی‌کند.»

وزارت خارجه اوکراین همچنین افزود ایران تمام تلاش خود را می‌کند تا روایت «خطای انسانی» را که «به نفع» این کشور است پیش ببرد و «حتی تلاش نمی‌کند تحلیل کند که چه چیز باعث این اشتباه کشنده شده است».

پیشتر کانادا و اوکراین گزارش جمهوری اسلامی درباره هواپیمای اوکراینی را تلاشی برای پنهان کردن واقعیت خواندند و تاکید کردند این گزارش به سوالات موجود پاسخ نگفته و نتوانسته واقعیت یا مدرک محکمی ارائه دهد.

اما در مقابل، آرش خدایی، معاون استاندارد پرواز سازمان هواپیمایی کشوری در ایران و مسئول بررسی پرونده انهدام هواپیمای اوکراینی، گفت این سازمان تاکنون اعتراضی نسبت به گزارش نهایی این پرونده از سوی کشورهای مربوطه دریافت نکرده است.

سازمان هواپیمایی ایران پس از بیش از یک سال از شلیک سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری اوکراین،‌ گزارش نهایی خود را درباره آن را روز چهارشنبه، ۲۷ اسفندماه ۱۳۹۹، منتشر کرده که‌ مسئولیت شلیک را به اپراتور واحد پدافندی نسبت داده است.

انجمن خانواده‌‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی گزارش نهایی ایران را دارای ادعاهای متناقض عنوان کرده و آن را «تحقیق جنایتکاران درباره جنایت خود» خواندند.

همچنین انیس کالامار، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، اعلام کرد ایران در مساله شلیک موشک به هواپیمای مسافربری اوکراین و پس از این حمله مرگبار، مواردی از نقض حقوق بشر مرتکب شده و در توضیحاتش درباره شلیک به این پرواز تناقضات بسیاری دارد.

به تازگی، غلامعباس ترکی، دادستان نظامی پیشین تهران از صدور کیفرخواست علیه ۱۰ نفر از «مسئولانی که در پرونده انهدام هواپیمای اوکراین دخیل بودند»، خبر داد.

قبل از آن، وزرای خارجه اوکراین و کانادا در تماسی تلفنی بر ادامه همکاری دو کشور در چارچوب «گروه هماهنگی» برای یافتن پاسخ، اجرای عدالت و جبران خسارت برای خانواده‌های قربانیان هواپیمای منهدم‌شده اوکراینی تاکید کردند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More