شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

اوکراین: ایران پیشنهاد پرداخت غرامت کشته‌شدگان هواپیمای مسافری را پس گرفت

یوگنی ینین، معاون وزارت خارجه اوکراین، می‌گوید تهران پیشنهادش مبنی بر پرداخت غرامت به خانواده کشته‌شدگان پرواز مسافربری این کشور را که توسط سپاه پاسداران منهدم شد، پس گرفته است.

این مقام وزارت خارجه اوکراین روز چهارشنبه ۱۹ آذرماه در مصاحبه رادیویی گفت:‌ «براساس اطلاعات من،‌ حکومت ایران پیشنهادش [مبنی بر تعریف ردیف مناسب در بودجه] را پس گرفته؛ چرا که قرار بود ۲۰۰ میلیون یورو در این زمینه از صندوق توسعه ملی اختصاص یابد که به بحث و جدل در جامعه ایران منتهی شد.»

به گفته او، مذاکره با طرف ایرانی در مورد میزان غرامت هنوز آغاز نشده است. 

ینین افزود: «اما ما از برنامه‌ دولت ایران برای حفظ مقدار مشخصی از اعتبار در بودجه برای پرداخت غرامت استقبال خواهیم کرد.»

پیشتر در حالی که دولت حسن روحانی اعلام کرده بود قرار است از صندوق توسعه ملی غرامت خانواده کشته‌شدگان پرواز مسافربری اوکراین را بپردازد، نهایتا این ردیف در لایحه بودجه سال آینده قرار نگرفت.

در واکنش به این تصمیم دولت، حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های کشته‌شدگان پرواز پی‌اس۷۵۲، گفته بود: «دولت و مجلس و تمام ارکان آن نظام منحوس چطور به سپاه گره خورده‌اند و مخارج شلیک به بچه‌ها و جنایات سپاه پاسداران را هم از جیب مردم برمی‌دارند.»

معاون وزیر خارجه اوکراین در ادامه مصاحبه‌اش اشاره کرده موضع کشورش در این زمینه این است که غرامت تا حد بسیاری به شرایط بحران، سطح همکاری و همچنین اطمینان از انجام تحقیقات مستقل بستگی دارد.

به‌تازگی معاون دادستان کل اوکراین اعلام کرد این کشور هنوز مدارکی را که جمهوری اسلامی ایران قول داده بود درباره پرونده انهدام هواپیمای اوکراین به این کشور تحویل دهد، دریافت نکرده است.

پرواز پی‌اس‌۷۵۲ شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال بامداد چهارشنبه ۱۸ دی ۹۸ دقایقی پس از برخاستن از فرودگاه بین‌المللی تهران، هدف موشک‌های سپاه پاسداران قرار گرفت و همه ۱۷۶ سرنشین آن بر اثر اصابت این موشک‌ها کشته شدند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More