شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

اوکراین: دریافت خسارت انهدام هواپیمای مسافربری از ایران تا پنج سال طول می‌کشد

 

 

دولت اوکراین اعلام کرد دریافت خسارت مربوط به انهدام هواپیمای مسافربری این کشور که با موشک‌های سپاه پاسداران ساقط شد، تا پنج سال آینده طول خواهد کشید.

یوگنی ینین،‌ معاون وزیر خارجه اوکراین،‌ در مصاحبه‌ای با یک شبکه تلویزیونی اوکراینی ضمن اشاره به مساله دریافت خسارت گفت: «دیر یا زود عدالت برقرار خواهد شد و من قطعا مطمئنم که همه عاملان محاکمه خواهند شد و طرف ایرانی غرامت در خور را به بستگان قربانیان، شرکت هواپیمایی و کشور اوکراین پرداخت خواهد کرد.»

او افزود: «با در نظر گرفتن رویدادهای داخلی ایران،‌ پیش‌بینی روند بعدی وقایع بسیار دشوار است. دیر یا زود این اتفاق می‌افتد. متاسفانه پیش‌بینی تاریخ خاص برای من دشوار است.»

معاون وزارت خارجه اوکراین اشاره کرد که میانگین مذاکرات پیش از دادرسی از دو تا پنج سال طول می‌کشد.

ینین گفت: «اگر در مورد چشم‌انداز قضایی صحبت کنیم، تقویم از پنج تا ۱۰ سال شروع می‌شود.»

تهران و کی‌یف پس از سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی در دی‌ماه سال گذشته،‌ بر سر مساله خسارت و پرداخت غرامت به خانواده بازماندگان اختلاف نظر داشته‌اند.

اکنون این مقام دپیلماتیک اوکراین ابراز امیدواری کرده که این اختلاف در روند پیش از دادرسی حل شود.

این کشور همچنین به تازگی و پس از ارسال گزارش فنی ایران اعلام کرد که تهران از تحویل نوار مکالمه شلیک به هواپیما خودداری می‌کند.

در تهران نیز پیگیری‌های خانواده کشته‌شدگان برای محاکمه و برخورد با عوامل این حادثه تاکنون به نتیجه نرسیده است. 

پیش از این خانواده‌ها خواستار برخورد محمدجواد ظریف و امیرعلی حاجی‌زاده،‌ وزیر امور خارجه و فرمانده هوافضای سپاه پاسداران،‌ شده بودند.

اخیرا هم شبکه سی‌بی‌سی کانادا در گزارشی اعلام کرد دولت و نهادهای اطلاعاتی این کشور در حال بررسی یک فایل صوتی‌اند که در آن شخصی که گفته می‌شود ظریف است از احتمال «عمدی بودن» هدف قرار دادن هواپیمای اوکراینی با موشک های سپاه پاسداران سخن می‌گوید.

اعتراضات خانواده کشته‌شدگان در حالی همچنان ادامه دارد که حامد اسماعیلیون، نویسنده‌ای که همسر و دخترش را در این حادثه از دست داد، خبر داد این خانواده‌ها در تازه‌ترین اقدام برای پیگیری شکایت خود در دادسرای نظامی تهران حاضر شدند.

او در بخشی از گزارشش نوشت در پاسخ به اعتراضات خانواده‌ها،‌ معاون دادستان نظامی به پدری که فرزندش را در این هواپیما از دست داده گفت: «کشتیم؟ خوب کردیم که کشتیم.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More