شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

بازداشت جمعی از فعالان کارگری در تهران

 

در آستانه اول ماه می، ۱۱ اردی‌بهشت، روز جهانی کارگر، شماری از فعالان کارگری در تهران بازداشت شدند. چهار تن از این افراد به زندان گوهردشت کرج منتقل شدند.

هرانا، مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز جمعه ششم اردی‌بهشت در گزارشی نوشت که جمعی از فعالان کارگری که در پارک جهان‌نما تهران، بزرگ‌راه تهران-کرج، گرد هم آمده بودند؛ از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

کانال خبری «اتحادیه آزاد کارگران ایران»، جمعه‌شب در گزارشی نوشت که اکثر بازداشت‌شدگان روز جمعه آزاد شده‌اند؛ اما چهار تن از آن‌ها از جمله، پروین محمدی، نایب رییس «اتحادیه آزاد کارگران ایران»، کماکان در بازداشت هستند.

علیرضا ثقفی و هاله صفرزاده، از اعضای «کانون مدافعان حقوق کارگر»، واله زمانی، سعید ترابیان، مصطفی شوکت، امیر عباسی، صفیار قربانی و فواد فتحی از زمره بازداشت شدگان روز جمعه در تهران بودند.

ظرف روزهای گذشته، غالب حسینی، مظفر صالح‌نیا و احمد تقی‌زاد، از فعالان کارگری در شهرهای سنندج و ارومیه به اداره اطلاعات این شهرها احضار و نسبت به برگزاری مراسم در روز جهانی کارگر به ‌آن‌ها هشدار داده شده است.

چهارشنبه هفته آینده، ۱۱ اردی‌بهشت، روز جهانی کارگر است. در سال‌های اخیر، جمعی از فعالان کارگری سعی کرده‌اند با برگزاری مراسم‌هایی مستقل از حاکمیت، یا نهادهای دولتی نظیر «خانه کارگر » و...، این روز را جشن بگیرند.

سندیکای اتوبوس‌رانی شرکت واحد تهران اعلام کرده است که قصد دارد در روز جهانی کارگر در برابر مجلس شورای اسلامی، در میدان بهارستان تهران، تجمع اعتراضی برگزار کند. چند تشکل مستقل کارگری، از جمله «کمیته پیگیری ایجاد تشکل‌های کارگری» نیز از این فراخوان اعتراضی حمایت کرده‌اند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More