شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

بازداشت کوتاه‌مدت پدر و برادر نوید افکاری بر سر مزار او

 

بر اساس گزارش‌های رسانه‌ای، پدر و برادر نوید افکاری که روز پنجشنبه بر سر مزار او در روستای سنگر رفته بودند، چندین ساعت بازداشت و سپس آزاد شدند.

وب‌سایت خبری ایران وایر و برخی فعالان مدنی اعلام کردند ماموران امنیتی روز پنجشنبه ۲۷ آذرماه حسین افکاری و پسرش حمید افکاری را در حالی که در حال تمیز کردن حوالی مزار نوید بودند، بازداشت کردند.

بر اساس گزارش‌ها، از مدتی پیش اجازه دسترسی به گورستان داده نشده بود و آنان قصد داشتند مزار نوید افکاری را برای نصب سنگ قبر آماده کنند.

پایگاه خبری هرانا هم به نقل از یک منبع مطلع نوشت: «ماموران که خود را از وزارت اطلاعات معرفی کرده بودند، حسین افکاری و حمید افکاری که در حال تمیز کردن و آماده‌سازی مزار نوید برای نصب سنگ قبر بودند را بازداشت کرده و با خود بردند. خانواده افکاری در این مدت تحت فشار بوده‌اند تا روی قبر نوید افکاری سنگ مزار نگذارند.»

حسین و حمید افکاری بعد از چند ساعت آزاد شدند.

مراسم چهلم نوید افکاری، روز اول آبان بر سر مزار او در روستای سنگر برگزار شده بود. 

پس از اعدام نوید افکاری همچنان وحید و حبیب دو برادرش در زندان عادل آباد و در سلول انفرادی نگهداری می‌شوند.

 

 

نوید افکاری، روز ۲۲ شهریور اعدام شد.

صدور حکم اعدام برای نوید افکاری واکنش‌های گسترده ای به دنبال داشت. تعدادی از کشتی‌گیران و ورزشکاران از کشورهای مختلف جهان خواستار جلوگیری از اعدام نوید افکاری شده بودند.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، در توییتی با تاکید بر اینکه او و دیگر معترضان به گرانی و تورم اعتراض داشتند، از رهبران جمهوری اسلامی خواسته بود که نوید افکاری را اعدام نکنند.

دادگاه نوید افکاری که پس از اعتراضات مرداد سال ۹۷ در شیراز بازداشت شده را به قتل حسین ترکمان، کارمند حراست آبفای شیراز، متهم کرده بود. 

به گفته حسن یونسی، وکیل نوید افکاری، تنها مستندات دادگاه درباره اتهام قتل اعترافات نوید بود. نوید افکاری اعلام کرده بود این اعترافات تحت شکنجه گرفته شده است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More