شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

بازگشایی ادارات در ایران با وجود ادامه بحران کرونا؛ بازگشت مراکز تولیدی به کار،‌ مردم در خیابان‌ها   

 

در پی صدور مجوز برای آغاز دوباره فعالیت واحدهای تولیدی و ادارات از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا، گزارش‌ها از شهرهای مختلف ایران حاکی از بازگشایی تعدادی از کسب‌وکارها و حضور  مردم در خیابان‌ها و مراکز عمومی است.

رسانه‌های خبری روز شنبه ۱۶ فروردین‌ماه تصاویری از فعالیت وسایل حمل و نقل عمومی هم‌زمان با بازگشایی ادارات دولتی منتشر کرده‌اند. وب‌سایت خبری جماران تصویری از یکی از واگن‌های متروی تهران و حضور مردم در آن بدون رعایت فاصله بهداشتی منتشر کرده است.

مرکز کنترل ترافیک تهران هم صبح شنبه اعلام‌کرد در بزرگ‌راه‌های پایتخت ایران از جمله همت، حکیم، شیخ‌ فضل‌الله نوری و نواب ترافیک سنگینی گزارش شده است. 

ستاد ملی مبارزه با کرونا در اطلاعیه خود درباره بازگشت به کار اعلام کرده که واحدهای توزیعی، خدماتی و تجاری همچنان مشمول ممنوعیت و محدودیت‌ خواهند بود، اما فعالیت واحدهای تولیدی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از روز شنبه مانعی ندارد.

هم‌زمان در استان‌ها، گزارش‌ها از ادامه کار مراکز تولیدی و بازگشایی ادارات حکایت دارد.

در استان فارس،‌ رییس کانون هماهنگی شورای اسلامی کار اعلام کرده که برخی از کارگران کارخانه سیمان کاشی حافظ، لاستیک دنا و تولید مبل همچنان با حضور در محل کار خود به فعالیت ادامه می‌دهند. او خواستار ورود دستگاه‌های نظارتی از جمله استانداری و دانشگاه علوم پزشکی به این موضوع شده است. 

در استان‌‌هایی از جمله  اصفهان، خوزستان و گلستان مقام‌های دولت بازگشایی ادارات با ظرفیت ۲۰ درصد تا یک‌سوم کارمندان از روز شنبه را تایید کرده‌اند.

با این‌حال،‌ اعلام شده مدارس و مراکز آموزشی همچنان تعطیل خواهند بود.

در آذربایجان شرقی محمدرضا پورمحمدی،‌ استاندار این استان،‌ از احتمال بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها از ۲۰ فروردین‌ماه خبر داده است. او اضافه کرده که «از نظر ما فعالیت واحدهای تولیدی از ۱۶ فروردین‌ماه بلامانع است.»

بازگشت واحدهای تولیدی به فعالیت در حالی است که پیشتر قائم‌مقام وزارت صنعت معدن و تجارت در نامه‌ای با بازگشایی برخی مشاغل و کسب‌وکارها در استان‌ها موافقت کرده بود.

سعید نمکی،‌ وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی، روز جمعه با انتشار نامه‌ای به حسن روحانی،‌ رییس‌جمهوری،‌ به انتقاد از این نامه پرداخت و آن را «تصمیم آتش به اختیار» خواند که «شعله‌های آن دامن نظام سلامت و کشور را خواهد گرفت».

برخی کارشناسان نسبت به کاهش سخت‌گیری‌ها و بازگشایی ادارات و مراکز تولیدی به مقام‌های ایران هشدار داده‌اند. 

محمدرضا سبزعلی‌پور،‌ اقتصاددان و رییس مرکز تجارت جهانی ایران،‌ ضمن تاکید بر ضرورت ادامه و تشدید طرح فاصله‌گذاری اجتماعی خطاب به روحانی گفته است: «چرا با بازگشایی زود هنگام ادارات و بانک‌ها عده‌ای از مردم را تحت عنوان کارمند و ارباب رجوع از منزل بیرون می‌کشید و جان آنان را به خطر می‌اندازید؟»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More