شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

برادر علی یونسی پس از ۲۴ روز بی‌خبری: امیدواریم خودکشیت نکرده باشند    

 

خانواده علی یونسی،‌ دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف که از سوی ماموران سپاه پاسداران بازداشت‌شده،‌ درباره وضعیت جان و سلامتی او در زندان و در پی ۲۴ روز بی‌خبری ابراز نگرانی کرد.

رضا یونسی،‌ برادر این دانشجوی زندانی، روز یکشنبه ۱۴ اردیبهشت‌ماه در صفحه توییتر نوشت: «دیروز و امروز، ۱۳ و ۱۴ اردیبهشت، پدرم به دادسرای زندان اوین مراجعه کرد، اما به داخل راهش ندادند. مشخص نیست به دنبال چه داستانی هستند که بعد از ۲۴ روز، اجازه نمیدن برادرم حتی تلفن بزنه به خانواده که بدونیم سالم است.»

او اضافه کرد: «علی جان، امیدواریم که خودکشیت نکرده باشند.»

یونسی دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف هم‌زمان با امیرحسین مرادی دانشجوی فیزیک این دانشگاه شامگاه جمعه ۲۲ فروردین‌ماه از سوی ماموران امنیتی سپاه پاسداران و با ضرب و شتم بازداشت شدند.

ادامه بازداشت یونسی با واکنش فعالان دانشگاهی و علمی در رسانه‌های اجتماعی روبه‌رو شده است. 

روز شنبه فیروز نادری،‌ از مدیران ارشد پیشین در ناسا و مشاور فعلی این سازمان، در توییتر نوشت: «این نظام که سابقه به زنجیر کشیدن دانشمندانش را دارد، از تحصیل‌کرده‌های خارج از کشور می‌خواهد که به ایران برگردند و به کشورشان خدمت کنند، در حالیکه دانشجویان ارشد ایران را به بهانه‌های ساختگی دستگیر و زندانی می‌کند.»

او بازداشت این دانشجوی برنده مدال طلای المپیاد جهانی نجوم را «عملی ضد مردمی» خوانده و خواستار آزادی او شد.

برادر یونسی پیشتر گفته بود که هنگام بازداشت ۱۲ مامور سپاه پاسداران علاوه بر ضبط وسایل شخصی او پیشانی‌اش را مجروح کرده بودند.

خواهر و برادر این دانشجوی زندانی در این مدت بارها نسبت به عدم پاسخگویی مقام‌های امنیتی و قضایی درباره دلیل بازداشت انتقاد و درباره وضعیت سلامتی برادرشان ابراز نگرانی کرده‌اند.

ماموران به خانواده یونسی گفته‌اند که برای او و دیگر دانشجوی بازداشت‌شده پرونده‌ای در شعبه شش دادسرای امنیت اوین باز شده و جعفری بازپرس پرونده  است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More