شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ستاد حقوق بشر قوه قضاییه: زندانیان خارجی گاهی حاضر نیستند از زندان‌های ایران بروند

علی باقری کنی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ایران، ضمن اشاره به موضوع تبادل زندانیان خارجی گفت گاهی اوقات زندانیان کشورهای دیگر حاضر نیستند از زندان ایران به زندان کشور خود بروند.

باقری کنی روز سه‌شنبه سوم فروردین‌ماه با «بازی» خواندن انتقاد دولت‌های غربی از وضعیت بد زندانیان در ایران گفت: «ما در تعامل با کشورهای دیگر حاضر شدیم برخی از شهروندان آن‌ کشور‌ها را مبادله کنیم تا ادامه محکومیت خود را در کشورشان بگذرانند.»

او افزود: «گاهی اوقات زندانیان کشورهای دیگر که در ایران هستند،‌ حاضر نیستند از زندان ایران به زندان کشور خود بروند. این مقام قوه قضاییه اشاره‌ای به نام این کشورها نکرد.

با این حال، طرح مبادله‌ زندانیان به عنوان یکی از حوزه‌های پیشنهاد همکاری مورد اشاره تهران و دولت‌های غربی پس از افزایش تنش‌ها میان آ‌ن‌ها بر سر برنامه هسته‌ای و موشکی و همچنین اقدامات منطقه‌ای ایران بوده است.

وزارت امور خارجه ایران سال گذشته پیشنهاد مبادله زندانیان با اروپا و آمریکا را مورد اشاره قرار داده بود. محمدجواد ظریف،‌ وزیر امور خارجه ایران، هم پیشتر چندین بار گفته جمهوری اسلامی آمادگی «تبادل کامل» در این زمینه را دارد.

موضوع تبادل زندانیان دوتابعیتی یکی از مسائل مورد اشاره تهران و واشینگتن بوده است. پس از روی کار آمدن دولت جو بایدن،‌ اخیرا جیک سالیوان،‌ مشاور امنیت ملی کاخ سفید،‌ اعلام کرد تماس‌ها با ایران برای آزادی شهروندان دوتابعیتی آمریکایی آغاز شده است.

از سویی زندانیان دوتابعیتی که تبعیت کشورهای اروپایی را دارند موضوع انتقاد و فشار اروپا بر تهران بوده‌اند. فرانسه، بریتانیا و آلمان یک بار در اعتراض به ادامه حبس اتباع زندانی خود در ایران، سفرای تهران را فراخوانده و به آن‌ها تذکر دادند.

انتقاد از وضع زندان‌ها ادعاست

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به انتقادها از وضعیت زندان‌های ایران گفت:‌ «صحبت‌هایی که دولت‌های غربی می‌کنند هیچ وجاهت و استنادی ندارد، بلکه ادعاهایی است که توسط آن‌ها مطرح می‌شود.»

وضعیت زندانیان،‌ به خصوص محرومیت‌ و فشارهای زندانیان سیاسی، در جمهوری اسلامی بارها از سوی اروپا، آمریکا و مقام‌های حقوق بشری سازمان ملل متحد مورد انتقاد قرار گرفته است.

جاوید رحمان،‌ گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد، در آخرین گزارشش اشاره کرد زندان‌های حکومت ایران با نگهداری ۲/۵ برابر ظرفیت زندانی و همچنین کمبود‌های بهداشتی و پزشکی رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و نگهداری زندانیان در بخش ایزوله را در دوران کرونا غیرممکن کرده است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More