شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

بعد از چهارده ساعت، آتش‌سوزی هتل آسمان شیراز مهار شد

مقام‌های شهر شیراز اعلام کردند که آتش‌سوزی هتل نیمه‌کاره آسمان در شیراز که از ساعت یازده صبح شنبه آغاز شده بود ساعت یک بامداد یک‌شنبه بعد از حدود ۱۴ ساعت مهار شد اما همچنان آتش‌نشانان و گروه‌های امدادی و پلیس در محل مستقر بوده و تردد در این مسیر ممنوع است.

آرش فرج‌زاده، قائم‌مقام شهردار شیراز، گفت که «با شناسایی کانون اصلی، آتش هتل آسمان در شیراز مهار شده و آتش‌نشانان در حال لکه‌گیری هستند» اما «با توجه به این‌که ساختمان این هتل اسکلت فلزی است و فلز بعد از پنج تا شش ساعت قرار گرفتن در معرض حرارت شدید، دچار اعوجاج می‌شود، بعد از اطفاء باید ساختمان به شکل کامل مورد بازنگری فنی و مهندسی قرار گیرد.»

فرج‌زاده تائید کرد که ساختمان این هتل در بخشی از قسمت‌ها دچار ریزش شده اما به‌دلیل استحکام‌بخشی با بتن به‌طور کامل دچار تخریب نشد.

وی گفت: «خیابان رودکی شیراز که هتل آسمان در آن قرار دارد، فعلا مسدود خواهد ماند و تردد سواره در آن ممنوع خواهد بود تا بازنگری کامل و تصمیم‌گیری در مورد بازسازی یا مقاوم‌سازی نهایی شود.»

 

احتمال ریزیش هتل وجود دارد

ساعتی پیش از مهار آتش‌سوزی، عنایت‌الله رحیمی، استاندار فارس، با اشاره به ادامه آتش‌سوزی در هتل آسمان شیراز، گفت که حرارت زیاد به سازه هتل آسیب رسانده و احتمال ریزش آن وجود دارد.

آتش‌سوزی در هتل هتل هجده طبقه و نیمه‌ساز آسمان که در خیابان رودکی شیراز قرار دارد از ساعت۱۱ صبح شنبه آغاز شده و با آنکه مدیرعامل آتش‌نشانی شیراز در ساعات اولیه گفته بود که حریق در طبقه منهای یک این هتل مهار شده است اما با گذشت ساعت‌ها از آغاز آتش به طبقات دیگر نیز سرایت کرده است و هنوز عملیات آتش‌نشانان برای مهار آتش‌سوزی و تخلیه دود ادامه دارد.

عنایت‌الله رحیمی، استاندار فارس، ساعتی پیش درباره آخرین وضعیت آتش‌سوزی در هتل آسمان گفت: «درجه حرارت بسیار بالاست و بخشی از سقف طبقه اول و منفی یک دچار مشکل شده است.»

وی با بیان اینکه «به دلیل حرارت زیاد برخی از سازه‌های هتل دچار ترک‌خوردگی شده است»، گفت: «با این شرایط احتمال ریزش هتل وجود دارد.»

رحیمی همچنین گفت که نیروهای آتش نشانی تلاش خود را انجام داده‌اند، اما این نیروها به صورت کنترل شده وارد ساختمان می‌شوند و حرارت زیاد آسیب‌رسان است.

 

تخلیه واحدهای مجاور هتل آسمان

ستاد مدیریت بحران استانداری فارس پس از تشکیل جلسه درباره این آتش‌سوزی اعلام کرد که با «هدف پیشگیری از مخاطرات احتمالی و با توجه به فروریختن بخشی از سقف طبقه منفی دو هتل آسمان شیراز»، دستور تخلیه واحدهای مجاور این ساختمان تا شعاع ۱۰۰ متری را صادر کرده است.

علیرضا عدلو، مدیر روابط عمومی آتش‌نشانی شیراز، با بیان اینکه وضعیت جدیدی درباره هتل وجود ندارد، گفت که «آتش‌نشانان کماکان مشغول تخلیه دود و خنک‌سازی طبقات منفی هتل هستند.»

وی با بیان اینکه «تجمع دود و حرارت در طبقات منفی ۳ و ۴ به شدت وجود دارد»، گفت: «آتش‌نشانان مشغول سردسازی هستند اما چون سازه فلزی و داربست دور تا دور هتل پیچیده شده برای ایمن‌سازی افراد از محل دور شدند.»

وی گفت که دستور تخلیه کامل در اطراف هتل آسمان صادر شده است و «آتش‌نشانان  با جای گذاری رشته‌های آبدهی از دور تا دور هتل در حال رساندن آب و فوم به طبقات منفی هستند.»

همزمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز خبر داد که آتش‌سوزی هتل آسمان تاکنون ۸ مصدوم برجاگذاشته‌است  که  دو  تن از مصدومان از نیروهای آتش‌نشان بودند که بر اثر گرمای بیش از اندازه، دچار مشکلات تنفسی شده‌اند.

 

مدیر هتل به جای نگرانی از وضعیت انسان‌ها،نگران سوختن تشک‌ها بود

محمدهادی قانع، مدیرعامل سازمان آتش نشانی  شیراز، ساعاتی پیش گفت که «با رسیدن ماموران آتش‌نشانی به این محل مشخص شد که ۳۰ کارگر ساختمانی در طبقات بالایی گرفتار شده‌اند که اکیپی از ماموران آتش نشانی این افراد را به نقطه امن در پشت بام این هتل هدایت کردند و در حال حاضر تیم تجسس آتش نشانی شیراز تمام افراد را از محل خارج کرده‌اند.

وی گفت که «ماموران آتش نشانی از سه نقطه شروع به اطفای این حریق کردند و تیمی دیگر نیز مواد قابل اشتعال را از محل خارج کردند و در حال حاضر خطر تلفات جانی در این محل وجود ندارد اما اگر ماموران کمی دیرتر به محل رسیده بودند فاجعه ای عظیم رخ می داد.»

قانع همچنین گفت: «مدیر هتل آسمان به جای نگرانی از وضعیت جان انسان‌هایی که در این محل گیر افتاده بودند نگران سوختن تشک های دپو شده است.»

نام هتل آسمان در سال‌های اخیر به دلیل نقض حریم درجه یک مجموعه زندیه و ارگ کریم خانی  بارها بر سر زبان ها افتاده بود و فعالان میراث فرهنگی بارها گفته بودند که ساخت چند طبقه اضافه در این هتل مانع اصلی برای ثبت جهانی مجموعه زندیه شیراز در فهرست میراث جهانی یونسکو است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More