شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

تاکید ذوالنوری بر استیضاح حسن روحانی پس از سخنانش درباره «اعدام»

 

مجتبی ذوالنوری، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، که پیش از این خواستار «اعدام» حسن روحانی شده بود، تاکید کرد که طرح استیضاح رییس‌جمهوری ایران به قوت خود باقی است.

ذوالنوری روز شنبه ۲۶ مهرماه گفت که طرح استیضاح روحانی را ۴۴ نماینده امضا کرده و ۱۱ نفر امضای خود را پس گرفته‌اند.

او از دیگر نمایندگان خواست که این طرح را امضا کنند. پیش از این تعدادی از نمایندگان مجلس گفته بودند که به دلیل سخنان رهبر جمهوری اسلامی درباره فعالیت دولت روحانی تا پایان کار خود امضایشان را پس گرفته‌اند.

ذوالنوری پیش از سخنان خود درباره استیضاح روحانی نیز در واکنش به اظهارات او درباره صلح امام سوم شیعیان، از «اعدام» رییس‌جمهوری سخن گفته بود.

 

 

او در توییتر خود نوشته بود: «اگر برای توجیه مذاکره با دشمن، علت صلح امام حسن با معاویه را خواست اکثر مردم از امام ذکر می‌کنید امروز اکثریت قاطع ملت ایران به کمتر از عزل و  مجازات شما راضی نمی‌شوند.» 

او افزوده بود با منطق روحانی، رهبر جمهوری اسلامی باید دستور دهد «هزار بار» روحانی را اعدام کنند «تا دل مردم عزیز راضی شود».

این سخنان ذوالنوری واکنش‌هایی را به دنبال داشت. عبدالله رمضانزاده، سخنگوی دولت محمد خاتمی، در توییتی نوشت: «می‌خواهید بدانید نظر مردم ایران راجع به مذاکره چیست؟ موضوع را به رفراندوم بگذارید تا معلوم شود مذاکره خدمت است یا خیانت.»

علی مطهری، نایب‌رییس سابق مجلس، نیز در توییتر خود نوشت که مخالف مذاکره با آمریکاست اما «اظهار نظر هر ایرانی خصوصا رییس‌جمهوری در این مورد باید آزاد باشد و نباید موجب توهین و تهدید شود».

 

 

حسام‌الدین آشنا، مشاور روحانی نیز در توییتی در واکنش به توییت ذوالنوری نوشت:‌ «استیضاح حق اکثریت قاطع مجلس است اما ایجاد تزلزل در حاکمیت،تضعیف دولت در زمان جنگ اقتصادی،نخ دادن به هر دو نامزد انتخاباتی آمریکا برای کوتاه نیامدن در برابر دولت فعلی ایران و تعویق هرگونه رفع یا کاهش تحریم‌ها تا استقرار دولت بعدی در ایران از وظایف نماینده‌ای با ۲۰۴ هزار رای نیست.»

روحانی روز ۲۴ مهر در جلسه هیات دولت دلیل صلح امام سوم شیعیان با معاویه را خواست «اکثریت قاطع جامعه» ذکر کرده  بود.

این سخنان واکنش تعدادی از نمایندگان اصولگرای مجلس از جمله احمد امیرآبادی، حسن شجاعی و مجتبی رضاخواه را به دنبال داشت.

روزنامه کیهان نیز در تیتر یک خود خطاب به روحانی نوشت که «صلح امام حسن نتیجه خیانت خواص بود».

دیگر رسانه‌ها نیز سخنان روحانی را مرتبط با مذاکره با آمریکا دانستند.

خبرگزاری ایرنا بعد در گزارشی نوشت: «همان عقل سلیمی که دولت و نظام جمهوری اسلامی را از مذاکره دوباره به حاکم عهدشکن آمریکا برحذر می‌دارد، تامین منافع جامعه اسلامی را اولویتی می‌داند که برای تامین آن در صورت ایجاب باید به گفت‌وگو و صلح هم تن داد.»

رهبر جمهوری اسلامی پیش از این اعلام کرده بود که مذاکره با آمریکا را ممنوع کرده است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More