شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

تاکید وزیر کشور ایران بر نقش مساجد و بسیج در مقابله با کرونا

 

 

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران، با اشاره به نقش بسیج، مساجد و هلال احمر در مقابله با کرونا اعلام کرد که طرح جست‌وجوی بیماران در ایران اجرا خواهد شد. یک روز پیش از این سخنان فرمانده کل سپاه پاسداران از طرح «حمله» به «نقاط سکونت کرونا» خبر داده بود. 

رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران و فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا، روز شنبه ۱۰ آبان گفت که طرح جست‌وجو و غربالگری بیماران انجام می‌شود.

او تاکید کرد که ما باید سراغ بیماران برویم و «مراجعه به بیمارستان‌ها را به حداقل برسانیم».

پیش از این سعید نمکی، وزیر بهداشت، اعلام کرده بود که طرح شناسایی بیماران به دلیل تامین نشدن بودجه آن متوقف شده است. او گفته بود: «طرح بیماریابی گسترده با استفاده از ظرفیت تست زیاد و ده‌ها طرح دیگر، در ماه‌های گذشته وجود داشت و مطرح شده بود، اما به دلیل کمبود منابع، اجرای آنها به مشکل خورد.»

نمکی روز شنبه گفت: «ما طرح محله و خانه‌محور برای شناسایی مبتلایان داریم که منابع آن هم تامین می‌شود.»

با این حال وزیر بهداشت و وزیر کشور اعلام نکردند که طرح جدید قرار است با چه بودجه‌ای اجرا شود.

یک روز پیش از سخنان وزیر کشور، حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران، از حضور ۵۴ هزار پایگاه بسیج در طرح جست‌وجوی بیماران از روز ۲۰ آبان خبر داده بود.

او گفته بود که در این طرح قرار است «به نقاطی که کرونا محل سکونت خود قرار داده و از آنجا سکویی برای تکثیر و توزیع در کشور قرار داده حمله کنیم».

 

 

رحمانی‌فضلی هم روز شنبه در همین زمینه گفت: «باید با لحاظ شرایط منطقه‌ای با این بیماری برخورد شود. بسیج و درمانگاه‌ها و هلال احمر در این زمینه فعال می‌شوند که ما باید هلال احمر را هم فعال کنیم. مساجد قابلیت فعالیت در این زمینه دارند.»

آمار جان‌باختگان کرونا در چند روز اخیر چند برابر آمار جان‌باختگان اردیبهشت‌ماه است. در روز چهارشنبه ۴۱۵ نفر بر اثر ابتلا به کرونا جان باختند که بالاترین رقم از ابتدای شیوع کرونا در ایران بود.

حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران، اعلام کرده که از چهارشنبه محدودیت‌های جدیدی در مرکز ۲۵ استان ایران و ۴۶ شهرستان دیگر به مدت ۱۰ روز اعمال می‌شود.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More