شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی در تهران و شهرهای دیگر

در ادامه اعتراضات اخیر به وضعیت معیشتی در ایران، ده‌ها نفر از بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی در تهران و برخی شهرهای دیگر از جمله اصفهان و کرج دست به تجمع زدند.

روز سه‌شنبه هفتم بهمن‌ماه گروهی از بازنشستگان تامین اجتماعی با تجمع در مقابل ساختمان وزارت تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی نسبت به سطح پایین مستمری‌ خود دست به اعتراض زدند.

شرکت‌کنندگان در این تجمع شعارهایی از جمله «‌کشور ما رو گنجه، بازنشسته تو رنجه» و «‌اندوختمون کجا رفت، به جیب زالو‌ها رفت» سر دادند.

همچنین تصاویری از تجمع بازنشستگان مقابل اداره کل تامین اجتماعی اصفهان در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است. در ویدیوهای منتشرشده از این تجمع شعارهایی از جمله «وعده وعید کافیه،‌ سفره ما خالیه» شنیده می‌شود.

در کرج هم گروهی از بازنشسته‌ها مقابل ساختمان تامین اجتماعی تجمع کرده و شعار «فقط کف خیابون،‌ به دست میاد حقمون» سر دادند.

روز دوشنبه نیز تجمع‌های مشابهی در مقابل سازمان برنامه و بودجه در تهران و همچنین نقاطی از استان‌های گیلان و یزد صورت گرفته بود.

این بازنشستگان اعلام کرده‌اند که مستمری آن‌ها نسبت به بازنشستگان کشوری و لشکری بسیار ناچیز است. آن‌ها همچنین معتقدند ۷۶ درصد از بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی فقرای جامعه محسوب می‌شوند.

در جریان تجمع دوشنبه محمدباقر نوبخت،‌ رییس سازمان برنامه و بودجه، به میان معترضان در تهران رفت و از اختصاص ۳۲ هزار میلیارد تومان برای همسان‌سازی مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی از ابتدای سال جاری خبر داد.

طی هفته‌های گذشته بازنشستگان این سازمان چندین بار در اعتراض به وضعیت معیشت، مستمری پایین و عدم همسان‌سازی مستمری‌ها به صورت سراسری دست به اعتراض زده‌اند.

همزمان علی‌اصغر بیات، رییس کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی، در گفت‌وگویی با خبرگزاری مهر خواستار رفع سریع کاستی‌ها و بی‌مهری‌های اجرای طرح متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی شده است.

بیات اشاره کرده که نتایج اجرای طرح متناسب‌سازی مستمری بازنشستگان  تامین اجتماعی «تفاوت فاحشی» با همسان‌سازی حقوق بازنشستگان لشکری و کشوری دارد.

با افزایش تنگناهای اقتصادی در ایران، تجمع کارگران و کارکنان صنایع و نهادهای دولتی و نیمه‌دولتی و همچنین بازنشستگان بخش‌های مختلف در اعتراض به شرایط معیشتی همزمان با کاهش محدودیت‌های مربوط به کرونا افزایش یافته است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More