شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

تنش‌ در خلیج فارس؛ احضار سفیر سوئیس در تهران و تهدید سپاه پاسداران علیه آمریکا

 

همزمان با اظهارات تهدیدآمیز فرمانده سپاه پاسداران علیه نیروهای آمریکایی حاضر در خلیج فارس، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در اعتراض به آنچه «اقدامات ایذائی و تحریک‌آمیز نیروهای آمریکایی» در این منطقه خواند، سفیر سوئیس در تهران را به عنوان حافظ منافع آمریکا احضار کرد. 

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز پنج‌شنبه چهارم اردیبهشت، در این باره گفت: «مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران نسبت به تهدیدات نیروهای آمریکایی  از جمله حضور و اقدامات غیرقانونی و بی‌ثبات‌ساز ناوگان دریایی آن کشور در نزدیکی آب‌های شمالی خلیج فارس و سواحل ایران طی یادداشتی جهت انعکاس به مقامات آمریکایی به او ابلاغ شد.»

موسوی گفت که در این یادداشت به «ضرورت رعایت مقررات بین‌المللی ایمنی دریانوردی و آزادی کشتیرانی از سوی همه طرف‌ها» تاکید شده است.

او همچنین اضافه کرد: «جمهوری اسلامی ایران ... در مقابل هرگونه تهدیدات و اقدامات غیرقانونی و معترضانه در منطقه خلیج فارس و دریای عمان،  پاسخ و واکنش مناسب نشان خواهد داد.»

همزمان حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، در بازدید از جزایر تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی در خلیج فارس گفت به یگان‌های دریایی خود دستور داده‌ایم اگر شناور یا واحد جنگی از نیروهای آمریکا امنیت کشتی‌های غیرجنگی یا شناورهای ما را تهدید کند، آن را هدف قرار دهند.

سلامی مسئول اتفاق اخیر در خلیج فارس را «آشفتگی و بی‌انظباطی عملیاتی در واحدهای نظامی آمریکا در دریا» دانست و گفت این مساله نشان می‌داد «احتمالا به دلیل درگیر بودن آمریکایی‌ها در مسئله بیماری کرونا در داخل، نوع فرماندهی و کنترل آنها بر واحدهای نظامی‌شان ضعیف شده است».

پیشتر ابوالفضل شکارچی،‌ سخنگوی ارشد نیروهای مسلح ایران،‌ در واکنش به توییت دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، درباره «ویران کردن» قایق‌های سپاه پاسداران در صورت ایجاد مزاحمت برای  ناوهای آمریکایی، گفته بود:‌ «آمریکایی‌ها امروز باید به جای قلدری برای دیگران، همه همت خود را بکار بگیرند تا آن دسته از نیروهای‌شان را که به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند، نجات دهند.»

روز ۲۷ فروردین، یازده قایق نیروی دریایی سپاه پاسداران در شمال خلیج فارس چند بار به به شش ناوهای آمریکایی در آب‌های بین‌المللی در خلیج فارس نزدیک شدند و از جمله وارد محدوده حدود ۹ متری کشتی «مائوی» شدند. 

نیروی دریایی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که این قایق‌های سپاه پاسداران برای نیروهای جنگی آمریکا «مزاحمت ایجاد کرده و در فاصله خطرناکی به آن‌ها نزدیک شده بودند.» ارتش آمریکا این اقدام را تحریک‌آمیز توصیف کرد.

ییس‌جمهوری آمریکا روز چهارشنبه در کنفرانس خبری خود در کاخ سفید با اشاره به اقدام اخیر قایق‌های سپاه پاسداران در نزدیک شدن به ناوهای آمریکایی در خلیج فارس هشدار داد در صورت تکرار این اتفاق ناوهای آمریکا می‌توانند به سمت این قایق‌ها تیراندازی کنند.

همچنین مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در گفت‌وگوی اختصاصی با ایران‌اینترنشنال، به «تهدیدآمیز» بودن مزاحمت قایق‌های نظامی سپاه پاسداران برای ناوهای آمریکا در خلیج فارس اشاره کرد و گفت: «رییس‌جمهوری [دونالد ترامپ] آشکارا در توییت خود اعلام کرد، اختیاراتی به وزارت دفاع داده،‌ امیدوارم که حرف او را جدی بگیرند.»

سخنگوی وزارت خارجه در این زمینه افزود: «فکر می‌کنم رییس‌جمهور ثابت کرده که وقتی حرفی می‌زند، واقعا انجامش می‌دهد. آن‌ها [ایران] باید جدی بگیرند و اقدام تحریک‌آمیر نکنند،‌ چرا که الان وزارت دفاع اختیارات لازم را دارد.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز در این باره گفت: «سخنان رییس‌جمهور این را روشن کرد که ما ایجاد خطر برای سربازان،‌ ملوانان، نیروی هوایی و تفنگداران خود را تحمل نخواهیم کرد.» او تاکید کرد که ایران در حال «بازی کردن در منطقه» است.

همچین مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، گفت فرماندهان نظامی آمریکایی در خلیج فارس در برابر تهدیدات ناشی از قایق‌های ایرانی، از «حق دفاع مشروع» برخوردارند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More