شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

جانشین فرمانده نیروی انتظامی: اگر کسی را با قمه گرفتید، دست و پایش را بشکنید

 

قاسم رضایی، جانشین فرمانده نیروی انتظامی، به ماموران این نیرو دستور داد که در صحنه درگیری، دست و پای کسانی که قمه دارند را بشکنند. او افزود که اگر این افراد سالم بازداشت شوند، ماموران باید پاسخگو باشند.

خبرگزاری ایرنا در گزارشی فیلمی را از سخنان رضایی در برنامه‌ای درباره بازداشت تعدادی از افراد موسوم به «اراذل و اوباش» منتشر کرده است.

در این فیلم جانشین فرمانده نیروی انتظامی قمه‌ای را که در دست دارد می‌اندازد و خطاب به ماموران می‌گوید: «باید کاری کنید که قمه را بیاندازد. یعنی دست نداشته باشد.»

رضایی خطاب به ماموران گفت: «اگر این افراد را در صحنه درگیری بازداشت کردید و سالم بودند باید پاسخ دهید که چرا سالم‌اند.»

او تاکید کرد که اگر این افراد در صحنه بازداشت قمه در دست داشتند باید «دستشان شکسته و نیم‌تنه آن‌ها افتاده باشد».

جانشین فرمانده نیروی انتظامی خطاب به ماموران گفت که اگر این افراد «قداره کشیدند باید قلم پایشان را بشکنید».

رضایی درباره قانونی بودن این رفتار و حقوق متهمان گفت: «حقوق متهم تا زمانی است که حقوق دیگران را رعایت کند. قانون می‌گوید که زنده بماند.»

او تاکید کرد: «براساس قانون افرادی که عربده می‌کشند و رعب و وحشت ایجاد می‌کنند، محارب هستند.»

 

 

روز پنج دی نیز صداوسیمای جمهوری اسلامی در گزارشی با عنوان «گلوله در انتظار مخلان امنیت» سخنان مقام‌های نیروی انتظامی را منتشر کرد که تهدید کردند به سمت سارقان تلفن همراه و خودرو شلیک خواهند کرد. 

در این گزارش، تصاویری از تعدادی از سارقانی که به آن‌ها شلیک شده، نمایش داده شد.

این گزارش همچنین فیلمی نیز از شلیک به خودروی تعدادی از سارقان نمایش داد و رییس کلانتری شهرک غرب در طول آن گفت: «این دفعه به لاستیک شلیک کردند، دفعه بعد به خودشان شلیک می‌کنند.»

این سخنان در حالی بیان شده که شلیک به سارقان یا دیگر متهمانی که فرار می‌کنند آیین‌نامه‌های خاص خود را دارد و ماموران نیروی انتظامی حق ندارند از همان ابتدا به آنان شلیک کنند. 

پیش از این برخی از کارشناسان اعلام کرده‌اند که روش‌های نهادهای انتظامی و امنیتی در پیشگیری از جرم تنها افزایش شدت برخوردهاست و کارایی ندارد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More