شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

برادر مهرداد سپهری در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال: چرا نیروی انتظامی چنین برخوردی با یک آدم بی دفاع کرد

برادر مهرداد سپهری، مرد جوانی که در شهرک حجت مشهد هنگامی که در بازداشت و با دستبند در اختیار ماموران نیروی انتظامی بود و بارها با شوکر و گاز فلفل مورد شکنجه و آزار قرار گرفت، به ایران اینترنشنال گفت: او  ۴۵ دقیقه مورد ضرب و جرح ماموران نیروی انتظامی قرار گرفته که قبل از انتقال به بیمارستان جان‌باخته است و آثار شکنجه و ضرب و جرح در نقاط مختلف بدنش وجود دارد. برادر مهرداد سپهری گفت: «چرا نیروی انتظامی چنین برخوردی با یک آدم بی دفاع کرد.»

در تصاویر شکنجه و ضرب و جرح مهرداد سپهری، یک مامور نیروی انتظامی در حالی که این جوان را بازداشت کرده و او را با دست بند به تیرکی در شهرک حجت مشهد بسته است، به طور مکرر با شوکر او را مورد شکنجه قرار می‌دهد و به صورت و چشمانش اسپری فلفل می‌پاشد.

برادر مهرداد سپهری در گفت و گو با ایران اینترنشنال، گفت که برادرم یک مغازه سوپری در شهرک حجت مشهد داشت و در همان نزدیکی هم زندگی می‌کرد و در پی اختلاف خانوادگی مهرداد سپهری با همسرش و با تماس پدر همسر او، دو مامور پلیس ۱۱۰  اعزام شده و اقدام به بازداشت مهرداد کردند ولی چون خودروی برای انتقال او نبود، برادرم را  به مدت ۴۵ دقیقه به تیرکی با دستبند بستند و تمام این ۴۵ دقیقه با شوکر و گاز فلفل او را مورد ضرب و  جرح قرار دادند.

در تصاویر تکان دهنده از پیکر بی‌جان مهرداد سپهری بعد از مرگ به وضوح آثار شکنجه و ضرب و جرح در نقاط مختلف بدن این جوان کشته شده به دست نیروی انتظامی مشهد دیده می‌شود.

مسعود سپهری، برادر مهرداد سپهری، به ایران اینترنشنال گفت: «شاهدان عینی تاکید کرد که ماموران برادرش را  پس از ضرب و جرح به مدت ۴۵ دقیقه، درحالی سوار ماشین نیروی انتظامی کردن که سالم بود ولی در خودرو ماموران با دست‌شان سر مهرداد سپهری را گرفتند و بردند پایین صندلی‌ها و زانویشان را پشت او گذاشتند و با شدت بیشتری» او را مورد ضرب و جرح قرار دادند.

برادر مهرداد سپهری به ایران اینترنشنال گفت Kپس از آنکه ماموران نیروی انتظامی در خودروی این نیرو نیز به شدت مهرداد سپهری را مورد ضرب و جرح قرار دادند، او بی حال شده و ماموران پس از تماس با اورژانس، پیکر نیمه جان برادرم را به عنوان مجهول‌الهویه تحویل [آمبولانس] اورژانس دادند که در مسیر بیمارستان جانش تمام می‌شودL.

به گفته برادر مهرداد سپهری،  [امبولانس] اورژانس پیکر بی جان برادرش را پس از تحویل گرفتن از نیروی انتظامی به بیمارستان طالقانی مشهد منتقل کرده است. او گفت که من پس از تماس خانواده همسر برادرم مبنی بر اینکه نیروی انتظامی مهرداد را بازداشت کرده است، پیگیری کرده و به بیمارستان طالقانی مراجعه کردم ولی آنجا به من گفتند که بیماری به اسم مهرداد سپهری نداریم ولی فردی به عنوان مجهول‌الهویه به این بیمارستان منتقل شد که علائم حیاتی نداشت و تلاش برای احیای او هم بی‌‌نتیجه بود.

برادر مهرداد سپهری در گفت و گو با ایران اینترنشنال گفت ;i من در سردخانه این بیمارستان برادرم را شناسایی کردم و در نقاط مختلف بدن او از جمله گردن، سر، سینه و شکم و دست‌ها، آثار ضرب و جرح وجود داشت و گلوی او هم کبود و هم خونین بود.

او تاکید کرد که در سر مهرداد سپهری نیز جای ضربات یک جسم سخت وجود داشت و مچ دست‌هایش نیز خونین و زخمی بود.

برادر مهرداد سپهری در گفت و گو  با ایران اینترنشنال تاکید کرد که بازپرس ویژه قتل مشهد، احمد پور و همچنین الوندی بازپرس دادسرای نظامی مشهد نیز پس از مشاهده ویدیوهای ضرب و جرح مهرداد سپهری، جنازه او را در پزشکی قانونی مورد بررسی قرار داده و آثار ضرب و جرح را تایید کردند.

او همچنین گفت که پزشکی قانونی به طور شفاهی به خانواده مهرداد سپهری گفته که گواهی که صادر خواهد کرد مبنی براین است که مهرداد سپهری در نتیجه آثار اسپری فلفل دچار خفگی شده است و افزود که این پرونده در دادسرای نظامی مشهد در حال رسیدگی است.

همزمان، مهدی اخلاقی، دادستان نظامی خراسان رضوی، ساعاتی پس از انتشار ویدیوهای شکنجه و ضرب و جرح مهرداد سپهری به دست ماموران نیروی انتظامی در مشهد و مرگ این جوان حین بازداشت، تشکیل پرونده در این ارتباط را تایید کرد.

دادستان نظامی خراسان رضوی، گفت: «پرونده‌ای در دادسرای نظامی در رابطه با مرگ یک جوان تشکیل شده و خانواده متوفی نیز شکایت خود را به این دادسرا اعلام کرده‌اند.»

تصاویر شکنجه و ضرب و جرح مهرداد سپهری دو روز پس از آن منتشر شد که ویدیویی ضرب و شتم خشونت‌بار یک زن جوان، بهار چشم‌براه، در آبادان با واکنش‌های گسترده‌ای همراه شد. یک مامور حراست پالایشگاه آبادان در حالی که این زن جوان به شدت زخمی شده و روی زمین نگه داشته شده، باتوم خود را روی سینه‌اش فشار داده و او مورد دستمالی قرار می‌دهد.

بدرفتاری، شکنجه و مرگ بازداشت‌شدگان به دست نهادهای انتظامی و امنیتی جمهوری اسلامی سوابق متعدد و پر شماری دارد.

ستار بهشتی از مشهور‌ترین قربانیانی است که حین بازداشت به دست نیروی انتظامی بر اثر شکنجه کشته شد. او کارگر جوان و معترضی بود که در یک وبلاگ اعتراضات خود را منتشر می‌کرد ولی به دست نیروی انتظامی بازداشت و بر اثر شدت شکنجه حین بازداشت کشته شد. در جریان اعتراضات دی ماه سال ۹۶ وحید حیدری، یک جوان دستفروش و معترض، نیز پس از بازداشت و درحالی که در کلانتری ۱۰۲ اراک تحت بازداشت بود، بر اثر شکنجه کشته شد.

شمار کشته شدگان به دست نیروهای انتظامی حین بازداشت و پس از بازداشت با شلیک گلوله یا بر اثر شکنجه، در مناطق مختلف ایران اکنون چنان افزایش یافته که فقط در سه هفته گذشته دست‌کم خانواده سه نفر از کشته شدگان، مهرداد سپهری، اشکان عزیزی و کژوان الماسی، جزییات کشته شدن آنها را در گفت و گو با رسانه‌ها بیان کرده‌اند.

بیست روز قبل کژوان الماسی  هنگامی که در یک میهمانی خصوصی در شهریار  بود با یورش نیروی انتظامی دستگیر و به دست ماموران نیروی انتظامی کشته شد. پس از آن نیروی انتظامی در جریان تعقیب یک خودرو در کرمانشاه به دلیل نداشتن پلاک، به سوی این خودرو شلیک کردند که در جریان این تیر اندازی اشکان عزیزی، نوجوان ۱۷ ساله، کشته و برهان عزیزی زخمی شد.

با گسترش شبکه‌های اجتماعی در چند سال اخیر ویدیوهایی متعددی از برخوردهای خشونت‌بار نیروی انتظامی در انظار عمومی با بازداشت‌شدگان منتشر شده است.

علاوه بر این، گزارش‌های متعددی از کشته‌‌شدن شهروندان و در مواردی کودکان با شلیک ماموران نیروی انتظامی منتشر شده است. نیروی انتظامی تمامی این موارد را به عنوان شلیک به مظنونان تقلیل داده است و جزییات تشکیل پرونده و نتیجه رسیدگی قضایی به این قتل‌ها در اغلب موارد از سوی قوه قضاییه اعلام نشده است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More