شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

معاون حقوقی روحانی: رفتار پلیس با مهرداد سپهری نقض آشکار حقوق شهروندان است

 

لعیا جنیدی، معاون حقوقی رییس‌ جمهور ایران، در واکنش به کشته شدن مهرداد سپهری، جوان مشهدی که به دنبال شکنجه و آزار جسمی پلیس جان باخت، از قوه قضاییه خواست برای عدم تکرار «خودسری» ضابطانش بر آنها نظارت کرده و آموزش‌های لازم را برایشان فراهم کند.

جنیدی در گزارش خود که روز سه‌شنبه ششم آبان در پایگاه اطلاع‌رسانی دولت منتشر شد، رفتار پلیس در آزار جوان مشهدی با شوکر را «نقض آشکار قواعد مسلم حقوقی در خصوص رفتار با شهروندان در مظان اتهام» خواند و از آن انتقاد کرد.

او با اشاره به عملکرد پلیس به عنوان ضابط قضایی، اعلام کرد ضروری است قوه قضاییه بر اساس قانون آیین دادرسی کیفری، در راستای «اعمال نظارت بر ضابطان دادگستری» اقدام کند تا این «خودسری‌ها» موجب تضییع حقوق شهروندان نشود. 

جنیدی همچنین خواستار رعایت قانون در زمینه احراز عنوان «ضابط دادگستری» پس از صدور «گواهينامه گذراندن دوره آموزشی» و تاييد دادستان شد. 

این مقام دولت در بندهای دیگری از این گزارش «هتک حرمت و حیثیت»، «آزار و شکنجه و مجازات» و «نقض حقوق» شهروندان در شرایط انتساب اتهام،‌ بازداشت و زندان را بر اساس قانون غیرمجاز دانست.

برادر مهرداد سپهری پیشتر در گفت‌وگویی با ایران اینترنشنال اشاره کرده بود او پیش از جان باختن و انتقال به بیمارستان «۴۵ دقیقه مورد ضرب و جرح ماموران نیروی انتظامی قرار گرفت.»

معاون حقوقی رییس‌جمهور در بخشی از گزارشش در همین زمینه گفته است:‌ «هیچ یک از قوانین موضوعه کشور تعرض به جان و حیثیت افراد،‌ مانند آنچه در واقعه فوق دیده می‌شود، را تجویز نکرده است و بر همین مبنا، هیچ مقام قضایی و به طریق اولی هیچ ضابط قضایی حق ندارد از حدود پیش‌بینی شده در قوانین انحراف حاصل کند.» 

یک روز پیشتر ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه، با اشاره به ماجرای مهرداد سپهری گفته بود نباید پلیس تضعیف شود. او همچنین «دشمن» را متهم کرده بود که «می‌خواهد با سوءاستفاده از یک حادثه که در گوشه‌ای رخ داده، جایگاه و هویت یک نهاد را به طور کامل مخدوش نماید.»

در روزهای اخیر کاربران رسانه‌های اجتماعی مرگ مهرداد سپهری در اثر شکنجه پلیس را با مرگ جورج فلوید،‌ آمریکایی آفریقایی‌تبار که در اثر شکنجه پلیس مینه‌سوتا در آمریکا کشته شد، مقایسه کردند و او را «جورج فلوید ایران» خواندند.

با این حال، یک مقام قضایی در پرونده قتل سپهری ضرب و جرح او را ناشی از درگیری با «خانواده همسر» و «کسبه محل» عنوان کرد و نسبت به انتقاد از نیروی انتظامی در این ماجرا واکنش نشان داد.

علی اکبر احمدی‌نژاد، بازپرس پرونده، گفت: «اما الان می‌بینیم روی این مانور داده می‌شود که کار نیروی انتظامی است.»

در تصاویر شکنجه و ضرب و جرح مهرداد سپهری، یک مامور نیروی انتظامی در حالی که این جوان را بازداشت کرده و او را با دست‌بند به تیرکی در شهرک «حجت» مشهد بسته است، به طور مکرر با شوکر او را مورد شکنجه قرار می‌دهد و به صورت و چشمانش اسپری فلفل می‌پاشد.

با آنکه بازپرس پرونده استفاده از شوکر از سوی مامور پلیس را برای «ترساندن» دانست، لعیا جنیدی این رفتارهای مامور نیروی انتظامی را «خلاف آشکار از قانون» عنوان کرد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More