شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

معاون حقوقی روحانی پرداخت غرامت هواپیمای اوکراینی از صندوق توسعه ملی را تایید کرد

لعیا جنیدی، معاون حقوقی رییس‌جمهور ایران، تایید کرد که قرار است غرامت هواپیمای اوکراینی سرنگون شده توسط سپاه پاسداران از محل صندوق توسعه ملی پرداخت شود.

جنیدی گفت: «شاید هم منبع جایگزین دیگری معرفی شود اما فعلا یک فکر برای منبع این کار همین صندوق توسعه ملی است.»

روزنامه شرق در شماره سه‌شنبه خبر داده بود که دولت حسن روحانی ردیف جدیدی در لایحه بودجه سال آینده برای «پرداخت غرامت هواپیمای اوكراینی تا سقف ۲۰۰ میلیون یورو از محل صندوق توسعه ملی» در نظر گرفته است.

حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های کشته‌شدگان پرواز پی اس۷۵۲ ، در واکنش به این گزارش گفت: «دولت و مجلس و تمام ارکان آن نظام منحوس چطور به سپاه گره خورده‌اند و مخارج شلیک به بچه‌ها و جنایات سپاه پاسداران را هم از جیب مردم برمی‌دارند.»

در همین حال جنیدی در واکنش به این‌که استفاده از اعتبارات صندوق توسعه ملی، خرج کردن از جیب مردم برای پرداخت خسارات است، گفت: «زمانی یک فرد مرتکب تخلف می‌شود اما فرد که نمی‌تواند این منابع را تامین کند؛ پس از منابعی که به دستگاه‌ها اختصاص داده می‌شود، استفاده می‌شود.»

دولت حسن روحانی درحالی برای تعیین پرداخت غرامت هواپیمای اوکراینی از «صندوق توسعه ملی» در لایحه بودجه سال آینده ردیف بودجه تعیین کرده است که تاکنون چند شکایت از سوی خانواده کشته‌شدگان علیه علی خامنه‌ای و سپاه پاسداران در کانادا و آمریکا ثبت شده است.

قرار است سومین دور از مذاکرات میان اوکراین و ایران درباره انهدام هواپیمای اوکراینی سوم ماه دسامبر برگزار شود.

در همین حال گوندوز مامدوف، معاون دادستان کل اوکراین و سرپرست هیات مذاکره‌کننده با ایران درباره انهدام هواپیمای اوکراینی، اعلام کرده بود که جمهوری اسلامی با ارائه ندادن اسناد و اطلاعات درباره این فاجعه و همچنین پاسخ ندادن به درخواست‌های همکاری، روند تحقیقات در این زمینه را به تاخیر می‌اندازد.

هواپیمای مسافربری اوکراینی بامداد چهارشنبه ۱۸ دی چند دقیقه پس از برخاستن از فرودگاه تهران هدف موشک‌های سپاه پاسداران قرار گرفت و تمامی ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند. مقام‌های جمهوری اسلامی ایران پس از چند روز پنهانکاری و ارائه اطلاعات نادرست، سرانجام با فشارهای خارجی، مسئولیت این حمله را برعهده گرفتند، اما عامل این فاجعه را «خطای انسانی» اعلام کردند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More