شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

حضور خانواده شجریان بر سر مزار او؛ تعطیلی آرامگاه فردوسی و ممانعت از حضور مردم

 

خانواده محمدرضا شجریان صبح جمعه ۲۵ مهرماه به مناسبت هفتمین روز درگذشت او بر مزارش حضور یافتند؛ با این حال علاقه‌مندان او پشت درهای بسته آرامگاه فردوسی ماندند.

تصاویری در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است که حضور فرزندان استاد شجریان را بر مزار او در روز جمعه نشان می‌دهد.

با این حال، بر اساس ویدئوهایی که به دست ایران اینترنشنال رسیده، شامگاه پنجشنبه و صبح جمعه مردمی که برای برگزاری مراسم هفتمین روز درگذشت استاد آواز ایران به توس رفته‌ بودند به دلیل بسته بودن درهای آرامگاه فردوسی اجازه نیافتند بر مزار او حاضر شوند.

 

ابوالفضل مکرمی‌فر، مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی، گفت که مطابق دستورالعمل اجرایی، تمامی مجموعه‌های تاریخی از جمله آرامگاه فردوسی در روزهای جمعه و شنبه  ۲۵ و ۲۶ مهر ماه تعطیل هستند.

به گفته این مقام دولتی، آرامگاه فردوسی از زمان خاکسپاری پیکر محمدرضا شجریان به صورت میانگین روزانه میزبان بیش از هزار و ۵۰۰ نفر از علاقه‌مندان و دوستداران او بوده است.

از سوی دیگر، روز پنجشنبه حسام‌الدین سراج، خواننده، در اینستاگرام خود خبر داد که مراسم بزرگداشت استادش محمدرضا شجریان که قرار بود در پردیس سینمایی شهرک غرب برگزار شود لغو شده است.

او نوشت برای برگزاری این مراسم همه مجوزها اخذ شده و هماهنگی‌ها انجام شده بود، اما ۴۰ دقیقه قبل از شروع مراسم این برنامه لغو شد. 

خبرگزاری ایلنا نوشت این مراسم بدون اطلاع قبلی اما به دلیل جلوگیری از گسترش کرونا لغو شد.

هم‌زمان تهمورس پورناظری، آهنگساز، در متنی که به مناسبت هفتمین روز درگذشته محمدرضا شجریان منتشر کرده از اسطوره آواز ایران با عنوان «ستاره خورشید می‌شود» نام برده است.

او در این متن نوشته است: «اگر خشم در سینه‌مان کاشتند و اندوه درو کردیم و غم خوردیم، اگر سیه پوش شدیم و اشک ریختیم برای ظلمی بود که بر او روا داشتند. اگر سیه پوشیدیم و اشک فشاندیم برای آن روزی بود که دیگر حق خواندن در سرزمین‌مان را نداشت.»

پیکر محمدرضا شجریان، اسطوره آواز ایران، روز ۱۹ مهر در حالی در آرامگاه فردوسی به خاک سپرده شد که به دوستدارانش اجازه ورود به محوطه داخلی آرامگاه فردوسی داده نشد.

در روز خاکسپاری نیز گزارش‌هایی از تدابیر امنیتی در مشهد، توس و مسیر بین این دو شهر گزارش شد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More