شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

مراسم خاکسپاری شجریان؛ پیکر اسطوره آواز ایران با حضور خانواده و شماری از مقامات به خاک سپرده شد

 پیکر محمدرضا شجریان، اسطوره آواز ایران، در میان تدابیر امنیتی و ممنوعیت ورود دوستدارانش به محوطه داخلی آرامگاه فردوسی، در جمع خانواده و شماری از مقام‌های استان خراسان رضوی و مشهد تشییع و در مزار ابدی او آرام گرفت.

به دوستداران شجریان که در مراسم خاکسپاری‌اش حضور داشتند اجازه شرکت در مراسم تشییع و خاکسپاری پیکر او در محوطه داخلی آرامگاه فردوسی داده نشد و پیکر اسطوره آواز ایران با حضور اعضای خانواده و شماری از مقام‌های محلی و نیروهای انتظامی و امنیتی به خاک سپرده شد.

در حالی که پیشتر مزاری در مجاورت مزار مهدی اخوان ثالث برای خاکسپاری محمدرضا شجریان آماده شده بود، برخی منابع خبر دادند که محل مزار اسطوره آواز ایران در محوطه آرامگاه فردوسی تغییر کرد.

با قطعی شدن تغییر مکان مزار آماده شده برای خاکسپاری محمدرضا شجریان که در کنار مزار مهدی اخوان ثالث قرار داشت، مکان جدیدی در کنار موزه، در محوطه آرامگاه فردوسی، به عنوان مزار و محل خاکسپاری اسطوره آواز ایران تعیین شده است.

گزارش‌ها حاکی است که ورود به محوطه داخلی آرامگاه فردوسی و محل خاکسپاری برای مردم ممنوع است و گفته شده که خاکسپاری به صورت زنده و از تلویزیون‌های نصب شده در بخش‌های دیگر محوطه آرامگاه فرودسی برای مردم حاضر در این مراسم پخش خواهد شد. 

درحالی که بنابر اعلام رسمی قرار بود ساعت هشت صبح مراسم خاکسپاری محمدرضا شجریان، اسطوره آواز ایران، در توس آغاز شود، ساعت چهار و نیم صبح یک آمبولانس با اسکورت چند خودرو نیروهای امنیتی و انتظامی وارد محوطه آرامگاه فردوسی شد.

  علاوه بر جمعیتی از دوستداران شجریان که از ساعت‌ها پیش برای شرکت در مراسم خاکسپاری او در آرامگاه فردوسی جمع شده‌اند، نیروهای امنیتی و انتظامی و یگان ویژه نیز در آرامگاه فردوسی و اطراف آن مستقر شده‌اند. شمار نیروهای انتظامی و امنیتی از ساعت چهار صبح رو به افزایش است.

هم‌زمان گزارش شده است که نیروهای انتظامی بسیاری از مسیرهای ورود به مشهد و توس را مسدود کرده‌اند. این نیروها از شامگاه جمعه شماری از دوستداران شجریان را که از شهرهای دیگر راهی مراسم خاکسپاری او بودند، به شهرهای خود بازگرداندند.

مزار آماده شده برای شجریان در محوطه آرامگاه فردوسی، در جوار مزار مهدی اخوان ثالث، شاعر سرشناس و دوست و همشهری شجریان بود که سی سال پیش، چهارم شهریور سال ۶۹ پس از درگذشت در تهران، پیکر او نیز در آرامگاه فردوسی به خاک سپرده شد. با این حال در آخرین دقایق، محل مزار تغییر کرد و به کنار موزه آرامگاه فردوسی منتقل شد.

گزارش‌ها از حضور گسترده نیروهای امنیتی و یگان ویژه در مراسم خاکسپاری شجریان در حالی است که پیشتر و به هنگام ورود پیکر محمدرضا شجریان به فرودگاه مشهد نیز شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی از حضور گسترده ماموران امنیتی در اطراف فرودگاه مشهد و همچنین در جاده‌های منتهی به توس خبر داده‌اند.

تصاویر و ویدیوها و گزارش‌های روز جمعه نیز نشان می‌دهد که فضای امنیتی در جریان مراسم نماز بر پیکر شجریان در بهشت زهرای تهران نیز به شدت حاکم بوده و نیروهای یگان‌ویژه و نیروهای امنیتی به شکل گسترده در بهشت زهرا حضور داشتند.

با وجود حضور جمعیت زیادی از دوستداران شجریان به آنها اجازه شرکت در مراسم نماز داده نشد و پیکر شجریان  بلافاصله بعد از مراسم نماز بدون تشییع در جمع دوستدارانش از سوی نیروهای امنیتی و درحالی که بر شانه نیروهای دژبان ارتش حمل می‌شد به آمبولانس و سپس به فرودگاه منتقل شد.

شامگاه جمعه همایون شجریان در صفحه اینستاگرام خود نوشته بود که «همراهان همدل، در مسیر مشهد هستم. منوط بر این‌که تمامی شرایط مطابق تصمیمات گذشته در توس مهیا باشد صبح شنبه پیکر پدر را در جوار آرامگاه حضرت فردوسی به خاک خواهیم سپرد».

پس از آن جعفر مروارید، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، اعلام کرد که «مراسم خاکسپاری پیکر استاد شجریان در ساعت ۸ صبح شنبه» انجام می‌شود.

جعفر مروارید گفت که «براساس جلسه مشترک مسئولان برگزاری مراسم و خانواده استاد شجریان، مراسم خاکسپاری پیکر استاد شجریان، شنبه، ۱۹ مهرماه، ساعت ۸ صبح در آرامگاه فردوسی برگزار می‌شود.»

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی تاکید کرد که «صندلی‌ها با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در محل برگزاری مراسم تعبیه شده و همه تدابیر لازم برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی اتخاذ شده است و حتی ماسک رایگان نیز بین مدعوین توزیع می‌شود».

جمعی از دوستداران شجریان از صبح جمعه در آرامگاه فردوسی، واقع در بیست کیلومتری مشهد حضور یافتند، جمعیتی که تا شامگاه بر شمار آنها افزوده می‌شد.

محمدرضا محمدی، معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی، عصر جمعه در میان دوستداران شجریان حاضر شد تا مردم را به خانه‌هایشان بازگرداند. محمدی گفت که «خواهش می‌کنم به دلیل این‌که اذیت نشوید، به خانه‌ها بازگردید؛ ما برنامه تدفین را اطلاع‌رسانی خواهیم کرد».

او خطاب به مردم حاضر در آرامگاه فردوسی گفت که «پیکر استاد شجریان وارد مشهد شده اما منتظر خانواده ایشان هستیم و به‌محض تصمیم‌گیری درباره برنامه تدفین، از طریق رسانه‌ها به عموم مردم اطلاع‌رسانی خواهیم کرد و مسلما بدون حضور شما تدفین انجام نخواهد شد».

 با این حال شماری از مردم به سخنان این مقام اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی اعتراض کرده و گفتند که «حتی اگر قول فردا هم داده شود تا فردا اینجا خواهیم ماند».

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More