شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

حمله بسیج به تجمع اعتراضی دانشجویان در دانشگاه تهران

 

تجمع دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به رویه‌های جدید در مورد حجاب و پوشش در این دانشگاه با حمله بسیج دانشجویی و نیروهای لباس شخصی به خشونت کشیده شد.

بر اساس روایت برخی دانشجویان دانشگاه تهران در شبکه‌های اجتماعی، تجمع اعتراضی روز دوشنبه ۲۳ اردیبهشت‌ماه در این دانشگاه که در اعتراض به قوانین جدید عفاف و حجاب صورت گرفته بود با حمله بسیج دانشجویی و ورود نیروهای لباس شخصی به محوطه این دانشگاه به خشونت و درگیری انجامید.

دانشجویان معترض با تجمع و حمل پلاکاردهایی برخوردهای اخیر حراست این دانشگاه با آنها در مورد پوششان را مورد انتقاد قرار دادند. بر اساس اعتراض دانشجویان، این برخوردها به صورت خاص به سختگیری در اجازه ورود دانشجویان دختر به دانشگاه مربوط است.

در ویدیوهایی که دررسانه‌های اجتماعی منتشر شده است، دانشجویان شعارهایی درباره حجاب و پوشش سر دادند. از جمله این شعارها و دست‌نوشته‌ها «پوشش انتخابی حق مسلم ماست»، «بیکاری، بیگاری، حجاب زن اجباری» و «آزادی انتخاب حق مسلم ماست» بود.

معترضان در شعارها و پلاکاردهای خود همچنین نسبت به وضعیت نامعلوم مرضیه امیری، روزنامه‌نگار و دانشجوی بازداشتی این دانشگاه، اعتراض کردند.

دانشجویان معترض در پایان تجمع خود در آمفی‌تئاتر آوینی این دانشگاه بیانیه‌ای قرائت کردند. آنها در این بیانیه با اشاره به سختگیری‌های اخیر در مورد پوشش دانشجویان، نظام‌نامه اخلاقی دانشگاه‌ها را «خارج از شان دانشگاه و دانشجویان» خواندند.

ساعتی پس از شروع تجمع روز دوشنبه، با ورود نیروهای موسوم به لباس شخصی به پردیس دانشگاه، درگیری و زد و خوردهایی بین دانشجویان معترض و بسیج دانشجویی در مقابل و درون آمفی‌تئاتر محل اعتراض صورت گرفت. نیروهای بسیج با شعارهایی همچون «الله اکبر» و «بی‌قانون حیا کن، دانشگاه رو رها کن» سعی کردند تجمع دانشجویان را بر هم بزنند.

چندی پیش نیز بر اساس اخبار خبرگزاری‌های داخلی ایران، آیین‌نامه انضباطی دانشگاه‌ها حدود کنترل حراست دانشگا‌ه‌ها را به فضای مجازی و فعالیت دانشجویان در آن افزایش داده بود که با اعتراض دانشجویان روبه‌رو شد.

در همین رابطه، خبرگزاری ایرنا به نقل از جاماسب نوذری، مسئول سازمان امور دانشجویان، نوشته بود: «انتشار عکس‌های غیراخلاقی یا مرتکب شدن کار خلاف اخلاق در فضای مجازی همچنین انتشار تصاویر نامناسب در کانالهای اطلاع‌رسانی، شامل برخوردهای انضباطی با دانشجویان می‌شود.»

در پاییز سال گذشته نیز در تغییراتی مشابه در قوانین دانشگاه‌ها، دانشگاه آزاد اسلامی با ابلاغ دستورالعملی موسوم به «مصادیق مجاز و غیرمجاز پوشش و ظاهر آرایی دانشگاه آزاد» قوانین سختگیرانه‌تری را برای پوشش دانشجویان اجرایی کرده بود. بر اساس این ابلاغیه، پوشیدن «لباس راحتی» برای زنان در محیط خوابگاه ممنوع شده بود.

در دولت محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری پیشین ایران، نیز دانشگاه تهران و برخی از دانشگاه‌های بزرگ کشور با آیی‌ننامه‌ها و قوانین مشابه روبه‌رو شده بودند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More