شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

حناچی: تحریم‌ها، مبارزه ایران علیه ویروس کرونا را فلج کرده است

شهردار تهران با انتشار یادداشتی در روزنامه گاردین، از تداوم سیاست‌های تلافی‌جویانه آمریکا در میانه بحران همه‌گیری جهانی انتقاد کرده و خطاب به همه دولت‌های جهان، نسبت به پیامد فراگیر تحریم‌ها علیه ایران هشدار داده است. پیروز حناچی در این یادداشت اشاره کرده که شیوع عالم‌گیر ویروس جدید کرونا یک واقعیت مهم زندگی را برای او و دیگر مدیران شهری ایران برجسته کرده است، این واقعیت که هیچ شهرستان، شهر یا ملتی، حتی در دوردست‌ترین گوشه دنیا، نمی‌تواند نسبت به بحران‌های جهانی بی‌تفاوت بماند.

شهردار تهران در ادامه افزوده است در حالی که شعار حکومت‌داری خوب در یک قرن گذشته این بوده است که «جهانی بیندیشیم، محلی عمل کنیم»، امروز باید هم محلی و هم جهانی بیندیشیم و عمل کنیم.

در ادامه یادداشت حناچی آمده است: «متاسفانه، کوته‌فکری مسلط بر سیاست‌های کشورها در سال‌های گذشته از بین نرفته است. در عوض، شمار آن‌هایی که خصمانه و به هر قیمتی از دستیابی به تعریفی محدود از منافع ملی حمایت کرده‌اند رو به افزایش است. چنین عرض‌اندامی پیامدهای بسیاری به همراه دارد.»

او همچنین با اشاره به این‌که مدیران شهری در ایران با بحرانی بی‌سابقه در حوزه سلامت عمومی مواجه‌اند، نوشته است: «آمار و ارقام حاکی از آن است که تا ۲ آوریل، ۳۱۶۰ نفر در اثر این بیماری جان باخته‌اند و بیش از ۵۰ هزار مورد ابتلا نیز وجود دارد. هنوز از میزان شیوع کاسته نشده است و بسیاری از آن‌ها (مبتلایان) در تهران‌اند؛ شهری که شهردارش منم.»

شهردار تهران در ادامه افزوده است بی‌تردید در برخی حوزه‌ها می‌توانستیم مانند سایر کشورهای دنیا، متفاوت عمل کنیم. اما ایران در بستر شدیدترین تحریم‌های تاریخ دارد این بحران را مدیریت می‌کند. حناچی با یادآوری ماهیت فرامنطقه‌ای تحریم‌های ایالات متحده آمریکا، نوشته است این تحریم‌ها نه تنها اشخاص و شرکت‌های آمریکایی را از تجارت قانونی با شرکای ایرانی منع می‌کند، سایر کشورها و شرکت‌ها را نیز وادار می‌کند از داد‌و‌ستد قانونی با ایرانیان، حتی در زمینه فروش دارو، خودداری کنند.

او در ادامه توضیح داده است: «از همین رو، توان من و همکارانم در تامین بهداشت و درمان، تدارکات و دیگر زیرساخت‌های ضروری برای مبارزه با این بیماری کاهش جدی داشته است. ما هر روز با این کمبود مواجهیم، در حالی‌که می‌توانستیم جلوی مرگ افراد را بگیریم.»

به نوشته شهردار تهران، رفتار ناعادلانه با ایران به‌واسطه سیاست‌های کشور‌ی‌ــ آمریکا‌ــ اتفاق افتاده است که پیداست دولت آن حتی منافع ملی را در اولویت نمی‌داند و در عوض، منافع تنگ‌نظرانه حزب حاکم را در اولویت قرار می‌دهد. حناچی گوشزد کرده است پیامد چنین رفتارها و سیاست‌های غیرمسئولانه‌ای فقط به ایران محدود نمی‌شود و مردم آمریکا را هم متحمل زیان کرده است.

در این یادداشت آمده است خودداری دولت دونالد ترامپ از توقف جنگ اقتصادی علیه ایران مانع تلاش‌های ایران برای مقابله با ویروسی است که هیچ مرزی نمی‌شناسد. حناچی در ادامه پرسیده است آیا این هم‌راستا با منافع ملی آمریکاست که همه‌گیری جهانی کرونا ماندگار و همیشگی شود؟

شهردار تهران معتقد است برای رویارویی موثرتر با بحران‌های جهانی جدید، ضروری است که سیاستمداران دریابند مسیر دستیابی به منافع ملی از منافع جهانی و مسئولیت بین‌المللی جدا یا مغایر با آن نیست.

در بخش پایانی یادداشت آمده است نکته‌ای که به همان میزان اهمیت دارد این است که باید بپذیریم تا وقتی اتفاق‌نظر جمعی در سیاست بین‌المللی به سمت کاهش بی‌عدالتی و نابرابری فراتر از مرزهای ملی و نژادی حرکت نکند، بحران‌های جهانی همچنان همه کشورهای دنیا را بدون استثنا به خطر خواهد انداخت.

حناچی با تاکید بر این‌که ادامه دنیا به این شکل ممکن نیست، نوشته است: «اگر رهبران جهان نتوانند از این فرصت برای استقبال از [ایجاد] تغییر بهره بگیرند، همگی ما همچنان در برابر بیماری‌های مسری، فاجعه‌های زیست‌محیطی، گرمایش زمین، تروریسم، افراط‌گرایی خشونت‌آمیز و دیگر تهدیدهای مشترک به‌شدت آسیب‌پذیر خواهیم بود.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More