شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

حکم دادگاه عالی انتاریو: شلیک موشک‌های سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی، اقدامی عمدی و تروریستی بوده است

دادگاه عالی انتاریو در حکمی بی‌سابقه در تاریخ قضایی کانادا، شلیک موشک‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به پرواز شماره ٧۵٢ هواپیمایی اوکراین را که به کشته شدن ۱۷۶ سرنشین آن منجر شد، «عمدی» و «اقدام تروریستی» دانست.

قاضی ادواردو بلوبا در حکمی که روز پنج‌شنبه صادر کرد، تاکید کرد که براساس شواهد و اسناد موجود حملات موشکی سپاه پاسداران به پرواز پی‌اس۷۵۲ شرکت اوکراین اینترنشنال در بامداد چهارشنبه ۱۸ دی ماه سال۹۸ «عمدی بوده و مستقیما سبب کشته شدن همه سرنشینان این هواپیما شده است.»

قاضی دادگاه عالی انتاریو همچنین در بخشی از حکم خود نوشت که شاكيان ثابت كردند كه سرنگونی این هواپيما با موشک‌های سپاه پاسداران به موجب قانون عدالت برای قربانيان تروريسم و قانون كيفری کانادا «اقدام تروریستی» بوده است.

شاهین مقدم، یکی از اعضای خانواده‌های کشته شدگان هواپیمای اوکراینی، به ایران اینترنشنال، گفت که صبح پنج‌شنبه از طریق مارک آرنولد، وکیل خانواده‌های کشته‌شدگان، از صدور این حکم مطلع شده است.

مقدم گفت که در این حکم علاوه براینکه شلیک موشک‌های سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی «عمدی» و «اقدام تروریستی» شناخته شده است، علی خامنه‌ای، سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی، محمد باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، حسین سلامی فرمانده کل و امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده هوافضای سپاه پاسداران و علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی، نیز محکوم شده‌اند.

این شکایت بهمن ماه سال۹۸ یک ماه پس از آنکه سپاه پاسداران پرواز پی‌اس۷۵۲ شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال را با وجود داشتن تمام مجوزهای لازم برای پرواز، هدف موشک‌های خود قرار داد، از سوی یک تیم حقوقی به سرپرستی مارک آرنولد به دادگاه عالی انتاریو ارائه شده بود.

شکات این پرونده شاهین مقدم همسر شکیبا فقاهتی و پدر راستین مقدم، مهرزاد زارعی پدر آراد زارعی، علی گرجی عموی پونه گرجی و یکی دیگر از اعضای خانواده‌ها کشته شدگان پروازپی‌اس۷۵۲ که خواسته ناشناس بماند، هستند.

این تیم حقوقی کانادایی به وکالت از این خانواده شکایت خود را علیه علی خامنه‌ای و شماری از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی از جمله امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران، در کانادا ثبت کرده بودند.

مقام‌های جمهوری اسلامی پس از شلیک موشک‌ها به هواپیمای اوکراینی، تا سه روز شلیک موشک به هواپیما را از اساس انکار کرده و به دروغ دلایل فنی را سبب سرنگونی این هواپیما عنوان می‌کردند.

پس از آن، ویدیوهایی در شبکه‌های اجتماعی که به وضوح شلیک موشک به پرواز پی‌اس۷۵۲ را تایید ‌کرد و همچنین دونالد ترامپ رییس جمهوری وقت آمریکا، و جاستین ترودو نخست وزیر کانادا، گفتند که اطلاعات و اسناد موجود نشان می‌دهد سپاه پاسداران به این هواپیما چند موشک‌ شلیک کرده است.

پیش از صدور حکم دادگاه عالی انتاریو، در مهر ماه سال۹۹ سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در واکنش به شکایت خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی در دادگاه‌های کانادا گفته بود: «دادگاه کانادایی در مورد اتفاقی که خارج از حوزه قضایی آن رخ داده، هیچ صلاحیتی ندارد».

علاوه بر شکایت نزد دادگاه عالی انتاریو، پاییز گذشته خانواده چند تن از کشته‌شدگان پرواز پی‌اس۷۵۲  که تبعه آمریکا ھستند بابت «قتل خانواده درجه یک خود با موشک‌های پدافند سپاه پاسداران و عدم حفظ امنیت جان مسافران در شرایط جنگی و هم چنین مخفی کردن شواهد کلیدی و نابود کردن بقایای حادثه در محل تصادف» این شکایت را ثبت کرده‌اند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More