شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
بنیاد مستضعفان:

خانه‌های روستای ابوالفضل دو هفته دیگر تخریب می‌شوند

 

پس از تلاش ماموران برای تخریب خانه‌های روستای ابوالفضل در اراضی زردشت اهواز، بنیاد مستضعفان اعلام کرد که این حکم متوقف شده اما دو هفته دیگر و پس از انتقال «خانواده‌های محروم» از این منطقه اجرا خواهد شد.

روز چهارشنبه در جریان درگیری نیروهای انتظامی و امنیتی با مردم روستای ابوالفضل اهواز، روستایی که بنیاد مستضعفان خود را مالک آن می‌داند، شماری از مردم معترض به تخریب خانه‌هایشان با شلیک سلاح ساچمه‌زن ماموران مجروح شدند. این نیروها به سمت معترضان گاز اشک‌آور هم شلیک کردند.

 

 

روابط عمومی بنیاد مستضعفان روز پنجشنبه اعلام کرد که اقدام به تخریب منازل «در جهت جلوگیری از توسعه ساخت‌وسازهای غیرمجاز و با هماهنگی کامل» مقام‌های استان صادر شده است.

این بنیاد در عین حال افزود که خواستار توقف اجرای احکام صادر شده در این‌باره شده، اما دو هفته دیگر این حکم‌ها را پس از انتقال «خانواده‌های محروم» به منطقه‌ای دیگر اجرا خواهد کرد.

بر اساس این اطلاعیه، قرار است با همکاری کمیته امداد طی دو هفته، «خانواده‌های محروم ساکن این اراضی شناسایی شوند و پس از فراهم شدن زمینه انتقال این خانوارها به منطقه‌ای مسکونی و تامین هزینه پیش پرداخت مسکن این خانوارها توسط بنیاد مستضعفان، اجرای احکام قانونی درخصوص این اراضی، انجام شود».

روابط عمومی بنیاد مستضعفان پیش از این نیز برای انتقال ۳۶ خانواده ساكن در روستا به یک سكونتگاه دیگر اعلام آمادگی کرده بود. به گفته یوسف موسوی، امام جماعت روستا، ۳۰۰ خانواده در این روستا سكونت دارند.

فرمانده انتظامی اهواز تیراندازی ماموران به سمت معترضان در روستای ابوالفضل را تکذیب کرد.

پیشتر، علی بیرانوند، معاون دادستان اهواز، مردم روستای ابوالفضل را به «تملک غیرقانونی زمین‌های بنیاد مستضعفان» و «زمین‌خواری» متهم کرده و گفته بود که «عوامل اجرایی شهرداری به همراه یگان امداد نیروی انتظامی بنا به مصوبات روز یکشنبه استانداری برای جلوگیری از تداوم زمین‌خواری در منطقه زردشت حاضر شدند تا این زنجیره را قطع کنند که قبل از ورود به محل با تحریک برخی افراد سودجو با هویت معلوم مواجه شدند».

معاون دادستان اهواز افزود که «ماموران انتظامی حاضر در محل برای کنترل اوضاع و جلوگیری از صدمه جانی به افراد، به صورت هوایی با اسلحه ساچمه‌زن پلاستیکی چند تیر شلیک کردند که برخی از افراد از این موضوع سوءاستفاده کرده و با تقطیع کلیپ‌ها سعی در وارونه کردن موضوع داشتند».

امام جماعت روستای ابوالفضل، در مصاحبه با روزنامه شرق به گفته بود که محمد سعیدی‌كیا، رییس سابق بنیاد مستضعفان، دستور داده بود مالکیت زمین‌ها به اهالی این روستا داده شده و پول آن با شرایطی دریافت شود اما این دستور اجرا نشده است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More