شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

خانه پدری رفع توقیف شد

محمد مهدی طباطبایی نژاد  معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی از ادامه اکران فیلم «خانه پدری» خبر داد.

معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی روز چهارشنبه ۲۲ آبان ماه گفت: «نامه دادستانی تهران مبنی بر رفع توقیف این فیلم را دریافت کردیم.»

طباطبایی نژاد همچنین اضافه کرد: «از اولین ساعاتی که این اتفاق برای فیلم افتاد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، شخصا موضوع را دنبال کردند و رایزنی‌های لازم با رئیس محترم قوه قضائیه انجام شد که با همت ایشان به نتیجه رسید. از آقای کیانوش عیاری هم سپاسگزاریم که در سه چهار روز اخیر همراهی‌های لازم را معمول داشتند که به اکران مجدد فیلم کمک کرد.»

فیلم خانه پدری، پس از نزدیک به یک دهه توقیف، امسال برای کمتر از یک هفته با رده‌بندی سنی بالای ۱۵ سال و تعداد سینماهای محدود، اکران شده بود. اما با دستور قضایی توقیف شد.

 اکران این فیلم موجب موجی از اعتراض از سوی چهره‌ها و رسانه‌های نزدیک به حکومت شد. انتقادها متوجه یک صحنه در ابتدای فیلم است که «خشونت‌آمیز» توصیف شده است.

در حالی که دستگاه قضایی ایران اعلام کرده بود که این فیلم برای اکران «اصلاح» نشده، طباطبایی‌نژاد در همان زمان ضمن تاکید بر «اصلاحات اعمال‌شده»، گفت که «پای مجوز صادر شده برای این فیلم خواهد ایستاد».

با این حال، خبرگزاری مهر،  درباره خبر توقیف این فیلم نوشت که سکانس جنجالی فیلم «تنها اندکی تعدیل شده و به‌طور کلی حذف نشده است.»

خانه پدری، سرگذشت خانواده‌ای ایرانی در یک دوره تاریخی، از اواخر دوره قاجار تا اواخر دهه ۷۰ و در خانه‌ای در تهران را روایت می‌کند. مسائل و مشکلات زنان در این دوره تاریخی، مضمون اصلی فیلم است.

داستان فیلم درباره قتل ناموسی است. براساس آمار رسمی ۲۰ درصد از قتل‌های ایران ناموسی است. استان‌های خوزستان، کردستان،‌کرمانشاه،‌ایلام،‌لرستان،‌سیستان و بلوچستان،‌فارس،‌آذربایجان شرقی واردبیل بیشترین آمار قتل ناموسی در ایران را به خود اختصاص داده‌اند. 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More