شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

خانواده‌های شهروندان دوتابعیتی زندانی: دولت‌های اروپایی با ایران مماشات می‌کنند

 

در حالی که مذاکرات احیای برجام در وین با وساطت اتحادیه اروپا در جریان است، خانواده‌‌های شهروندان دوتابعیتی بازداشتی در ایران، دولت‌های اروپایی را به مماشات با ایران در زمینه آزادی نزدیکانشان متهم کردند. 

بستگان پنج زندانی دوتابعیتی ایرانی-اروپایی و یک شهروند فرانسوی در گفت‌وگو با شبکه خبری ان‌بی‌سی که روز جمعه منتشر شد، تلاش دولت‌های اروپایی برای پایان دادن به بازداشت نزدیکانشان در ایران را بی‌نتیجه توصیف کردند.

بر اساس این گزارش، بسیاری از آنان بر این باورند که کشورهای اروپایی در این زمینه در برابر ایران مماشات می‌کنند. آنها از دولت‌های اروپایی خواستند که شجاعت بیشتری داشته باشند. 

شری ایزدی، همسر انوشه آشوری، زندانی ایرانی-بریتانیایی با اشاره به دولت لندن گفت: «نمی‌دانم چرا آنها [دولت‌های اروپایی] نمی‌خواهند ایران را خطاب قرار دهند. نمی‌دانم چرا رفتار آنان در برابر ایران بیشتر مماشات است تا رویارویی، زیرا چنین رفتاری نتیجه‌بخش نیست.»

 

 

آشوری که یک مهندس بازنشسته‌ است نزدیک به چهار سال پیش در سفر به تهران از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت و سپس به اتهام جاسوسی برای موساد به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

همسر آشوری با «گروگان‌گیری» خواندن رفتار ایران در زندانی کردن زندانیان دوتابعیتی، تاکید کرد که این زندانی دوتابعیتی بی‌گناه است و قربانی یک «بازی ژئوپولیتیک» شده است. 

با این حال، شاهرخ ناظمی، مسئول رسانه‌ای دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد، عنوان «گروگان‌گیری» را رد کرده و گفته است که تعدادی از شهروندان ایرانی در آمریکا و دیگر نقاط جهان زندانی هستند در صورتی که «هیچ گناهی ندارند».

او در مکاتبه ایمیلی با ان‌بی‌سی نوشت: «آمریکا با کارزار فشار حداکثری شامل تحریم‌های غیرقانونی و دستگیری‌های خودسرانه ایرانیان، سعی کرده است ایران را تسلیم خود کند و این امر برابر با گروگان‌گیری است.»

ان‌بی‌سی اضافه کرده که گفت‌وگو با برخی از اعضای خانواده این زندانیان پیش از آغاز مذاکرات کنونی غیرمستقیم میان ایران و آمریکا در وین صورت گرفته، اما از زمان آغاز این مذاکرات، تعدادی از خانواده‌های زندانیان دوتابعیتی در ایران و اتباع خارجی یا دوتابعیتی‌هایی که پیشتر خود در ایران زندانی بودند، از آمریکا و اروپا خواسته‌اند که به موضوع آزادی «گروگان‌ها» در مذاکراتشان با تهران اولویت بدهند.

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری شهروند ایرانی-بریتانیایی که به تازگی بار دیگر به زندان محکوم شده، پیش از آغاز مذاکرات با انتشار بیانیه‌ای نوشت: «ابتدا گروگان‌ها باید آزاد شوند.»

ایران اینترنشنال
تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More