شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

خانواده علی یونسی: برادرمان در زندان به کرونا مبتلا شده است

 

رضا یونسی، برادر علی یونسی دانشجوی بازداشتی، خبر داد که او در زندان به کرونا مبتلا شده و به دلیل وضعیت جسمی نامناسب بیش از دو هفته نتوانسته بود با خانواده‌اش تماس تلفنی داشته باشد.

او پنجشنبه شب در حساب توییترش نوشت برادرش «روز گذشته و بعد از بیش از دو و نیم هفته تلفن زد و گفت به دلیل ابتلا به کرونا و حال جسمی نامساعد هفته پیش نتوانسته بوده تلفن بزند (با وجود اینکه اجازه تلفن داشته)».

یونسی همچنین افزود که برادرش «سه روز پیش و بعد از ۵۹ روز انفرادى به سلول کوچکی منتقل شده كه در آنجا همراه با ۷-۸ نفر دیگر در بازداشت هستند».

او توضیح بیشتری درباره وضعیت جسمی برادرش نداده است.

رضا یونسی در ادامه توییتش نوشت که پدر و مادرش و خانواده امیرحسین مرادی، دیگر دانشجوی بازداشتی که هم‌زمان با یونسی دستگیر شده است، روز پنجشنبه به زندان اوین رفتند تا پس از ۶۲ روز بتوانند فرزندانشان را ملاقات کنند، اما به آنها اجازه ملاقات داده نشد.

علی یونسی، برنده مدال طلای المپیاد جهانی نجوم و امیرحسین مرادی، برنده مدال نقره المپیاد نجوم کشوری، روز ۲۲ فروردین بازداشت شدند.

تاکنون درخواست‌های متعددی برای آزادی این دو دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف به مقام‌های جمهوری اسلامی ارسال شده است.

از جمله «کمیته دانشمندان نگران» (The Committee of Concerned Scientists) در نامه‌ای به ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، نگرانی عمیق خود را درباره وضعیت آنها اعلام کرده بود.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه پیشتر گفته بود که این دو دانشجو با سازمان مجاهدین خلق ارتباط داشته و «به دنبال انجام اقدامات خرابکارانه‌ای در کشور بودند» و «از منزل آنها اقلام انفجاری کشف شد». 

آیدا یونسی، خواهر علی، این سخنان  را «مسخره» و «داستان‌سازی» خوانده است.

رضا یونسی هم در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال ضمن رد همه این اتهام‌ها، آنها را «لجن‌پراکنی» با هدف «سرکوب نارضایتی‌ها» توصیف کرده است.

سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل اعلام کرده که درباره وضعیت این دو دانشجوی زندانی «نگرانی‌های جدی» وجود دارد و آنها در معرض خطر شکنجه هستند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More