شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

خطیب‌زاده: حمایت ایران از القاعده سناریوی هالیوودی است

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت  امور خارجه ایران گفته‌های وزیر خارجه آمریکا درباره حمایت جمهوری اسلامی از القاعده را «سناریوهای هالیوودی» و «تکرار اتهامات، سندسازی‌های دروغین و نشانه استیصال» خواند.

خطیب‌زاده همچنین در واکنش به توییت‌های مایک پمپئو درباره کاهش بودجه ایران در بخش نظامی و وضعیت حقوق بشر در ایران گفت که «عصبانی باش و از این عصبانیت بمیر!».

خطیب‌زاده درباره اتهام حمایت از القاعده گفت مایک پمپئو در زمان ریاست بر سازمان سیا نیز «در قبال دلار‌های نفتی، به دنبال برقراری ارتباط ساختگی میان ایران و القاعده بر آمده بود».

سال ۹۶ سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا ،‌ اسناد ارتباط ایران و سازمان القاعده که از مقر اسامه بن لادن، رهبر القاعده، به دست آمده بود را منتشر کرد. جمهوری اسلامی در سال‌های گذشته نیز ارتباط با القاعده را رد کرده است.

اتهام حمایت جمهوری اسلامی از القاعده دو ماه پس از گزارش‌ها درباره ترور عبدالله احمد عبدالله، مرد شماره دو القاعده در تهران مطرح شده است.

پمپئو  روز سه‌شنبه ۲۳ دی‌ماه در یک سخنرانی بر پایه اسناد تازه از طبقه‌بندی خارج شده امنیتی آمریکا اشاره کرد که ایران «پایگاه جدید» گروه تروریستی القاعده شده است که نیروهای این گروه را به کشورهای دیگر از جمله یمن و سوریه می‌فرستد.

او گفت: «همه چیز در سال ۲۰۱۵ تغییر کرد و در آن سال ایران اجازه داد القاعده یک شبکه عملیاتی دیگر تشکیل دهد و اجازه داد در ایران بمانند.»

پمپئو ایران را متهم کرد که پایگاهی برای فرماندهی جدید این گروه مهیا کرده است. وزیر خارجه آمریکا گفت وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران جمهوری اسلامی حمایت لجستیکی از القاعده فراهم می‌کنند.

 پمپئو همچنین در چند توییت با اشاره به موارد مختلف نقض حقوق بشر از سوی جمهوری اسلامی، بر حمایت ایالات متحده از مردم ایران تاکید کرد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More