شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

دادسرای انقلاب تهران: سپاه و اطلاعات برای پدر روح‌الله زم جلسه تبیینی برگزار کردند

 

در ادامه واکنش‌ها به اعدام روح‌الله زم، مدیر کانال تلگرام «آمدنیوز»، دادسرای تهران اعلام کرد سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات برای پدر او جلسه تبیینی برگزار کرده‌اند؛ محمدعلی زم نیز در پست جدید اینستاگرامی‌اش با انتشار آیاتی از قرآن به «رضایت» درباره قضای رقم خورده اشاره کرد.

دادسرای عمومی و انقلاب تهران روز یکشنبه ۲۳ آذرماه با انتشار اطلاعیه‌ای، در پاسخ به اظهارات قبلی پدر روح‌الله زم نوشت که اجرای حکم «پس از ابلاغ به وکیل» و «رعایت کلیه ضوابط و مقررات» از جمله ملاقات با خانواده صورت گرفته است.

پیش از این محمدعلی زم در پی اعدام فرزندش طی یک پست اینستاگرامی نوشته بود که ماموران امنیتی پرونده روز جمعه پیش از انجام آخرین ملاقات خانواده با روح‌الله زم از آن‌ها خواسته بودند درباره تایید حکم اعدام چیزی به این زندانی سیاسی نگویند.

اکنون دادسرای تهران اشاره کرده که با هدف «تبیین جرایم ارتکابی» برای پدر روح‌الله زم، نمایندگان وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران به همراه قاضی پرونده جلسه‌ای با این مقام سابق حکومت ایران برگزار کرده‌اند.

این اطلاعیه اشاره‌ای به جزییات و زمان این جلسه نکرده است.

همزمان با خبری شدن این اطلاعیه هم، محمدعلی زم پست جدیدی در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.

این روحانی نزدیک به حکومت که ریاست حوزه هنری و سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری تهران را بر عهده داشته، در این پست به همراه تصویری از فرزندش که در پوشش عمامه و عبا در دوران خردسالی دیده می‌شود، به دو آیه از قرآن درباره «رضایت به رضای پروردگار و صبر در برابر قضای او» ارجاع داده است.

روح‌الله زم بامداد روز شنبه بدون هیچگونه اعلام عمومی قبلی اعدام شد. او که در فرانسه اقامت داشت، چهارده ماه قبل پس از سفر به عراق ربوده شد و پس از آن سپاه پاسداران در ۲۲مهر ۹۸ طی بیانیه‌ای از انتقال او به ایران خبر داد. 

زم در جریان دادگاه از داشتن وکیل انتخابی محروم بود و از سوی ابوالقاسم صلواتی، رییس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب که به دلیل نقض حقوق بشر در فهرست‌ تحریم‌های آمریکا قرار گرفته، به اعدام محکوم شده بود.

اکنون دادسرای تهران اشاره کرده که پرونده مرتبطین روح‌الله زم در داخل کشور همچنان باز است.

 

«تمام مراحل دادرسی» رعایت شد

 

در بخشی دیگر از اطلاعیه دادسرای عمومی و انقلاب تهران اشاره شده که «تمام مراحل دادرسی و صدور آرا» و نیز رای قطعی دیوان عالی کشور که «بیش از یک ماه پیش» صادر شد، مواد قانونی انجام شده است.

اشاره این اطلاعیه به بیش از یک ماه پیش به عنوان زمان تایید حکم اعدام از سوی دیوان عالی در حالی است که مرکز رسانه‌ای قوه قضاییه روز ۲۷ آبان‌ماه در واکنش به اخبار تایید حکم اعدام آن را تکذیب و اشاره کرده بود: «هیچ خبر جدیدی در مورد حکم نهایی روح‌الله زم منتشر نشده است.»

قوه قضاییه این خبر را در پی اظهارات روز ۲۱ آبان‌ماه احمد مرتضوی مقدم، رییس دیوان عالی، اعلام کرد که گفته بود رای پرونده زم صادر شده و سخنگوی قوه قضاییه آن را اعلام خواهد کرد. 

اما غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی دستگاه قضا،‌ گزارش‌ها در این زمینه را «گمانه‌زنی» خوانده بود.

حکم اعدام روح‌الله زم تنها چهار روز پس از اعلام تایید آن در دیوان عالی کشور و بدون امکان اعاده دادرسی و اطلاع او از تایید حکم اعدامش اجرا شد.

این در حالی است که پدر روح‌الله زم در پست اینستاگرامش نوشته بود بازجویان به مدیر کانال آمدنیوز گفته بودند قرار است مبادله شود و اعترافات اخیر او که از صداوسیما پخش شد نیز فقط با هدف پخش برای خود ابراهیم رئیسی، رییس قوه قضاییه، ضبط می‌شود.

دادسرای تهران این اظهارات پدر زم را «حاشیه‌ای» خوانده است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More