شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

دانشگاه علوم پزشکی گیلان:شماری از کودکان آستارا به ویروسی نامشخص مبتلا شدند، برای طغیان بیماری آماده‌ایم

در پی بستری انتشار اخباری درباره بستری شماری از کودکان در بیمارستان بهشتی آستارا بر اثر ابتلا به آنچه یک بیماری ناشناخته عنوان شده است، دو تن از معاونان دانشگاه علوم پزشکی گیلان روز جمعه پس از حضور در این شهر، ابتلا و بستری دست‌کم ۱۴ کودک به این بیماری را تایید کردند و گفتند که این بیماری ناشی از انواعی از ویروس با علائم التهاب گوارشی است.

همزمان حسن میری، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان، از آمادگی برای مقابله با طغیان احتمالی یک بیماری گوارشی ناشناخته در کودکان آستارایی خبر داد و گفت که برنامه‌ریزی‌ها به همراه پیش بینی تامین دارو، تجهیزات و تخت انجام شده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان، نیز عصر جمعه در جریان بازدید از کودکان بستری شده در بیمارستان بهشتی آستارا به خبرنگاران گفت که از همان لحظات اولیه شیوع بیماری گوارشی همراه با اسهال و استفراغ در آستارا که درصدی از اطفال و درصدی از بزرگسالان به آن مبتلا شده‌اند، تلاش‌ها در بیمارستان بهشتی و مدیریت بهداشت و درمان شهرستان آستارا در این باره آغاز شده است.

میری از تشکیل یک بخش جدید در بیمارستان بهشتی برای بستری مبتلایان به این بیماری که بیشتر کودکان هستند خبر داد و گفت: بیمارستان‌های همجوار، مراکز بهداشتی و درمانگاه‌های دیگر نیز در صورت نیاز برای بستری این بیماران اقدام خواهند کرد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان از این بیماری به عنوان یک بیماری با علائم گوارشی نام ‌برد و گفت که مردم با رعایت اصول بهداشتی می‌توانند نقش مهمی را در این زمینه و کنترل این بیماری گوارشی داشته باشند.

همزمان آبتین حیدرزاده، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان، نیز پس از حضور در بیمارستان بهشتی آستارا، گفت که از روز سه‌شنبه ۲۳ اردیبهشت  تعدادی کودک با علایم گوارشی اسهال و استفراغ به اورژانس و مراکز درمانی آستارا مراجعه کرده‌اند که تاکنون ۱۴ نفر از آنها بستری شده اند.

او گفت پس از آنکه پنج‌شنبه شب به ما اطلاع داده شد که تعدادی از کودکان در آستارا مبتلا به بیماری گوارشی اسهال و استفراغ شده‌اند، در راس هیاتی متشکل از معاونت بهداشتی و همچنین معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان، برای بررسی ابعاد این بیماری در آستارا حضور یافتیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان با بیان اینکه در جریان بازدید از آستارا، گزارشی کامل از سوی مدیر شبکه بهداشت و درمان این شهر و رییس بیمارستان بهشتی آستارا در خصوص وضعیت بیماران، سوابق، تماس‌ها و محیط زندگی آنها ارائه شد و محیط زندگی برخی از بیماران مورد بازدید قرار گرفت و به نتایجی دست یافته‌ایم و باید آزمایش‌ها در این زمینه برای دستیابی به نتیجه نهایی تداوم یابد.

حیدرزاده با تأکید بر اینکه آزمایش‌ها از بیماران و محل زندگی آنها انجام شده است، گفت که در روز جمعه بستری جدیدی را از کودکان نداشتیم اما چند بیمار بزرگسال مراجعه کرده اند که گمان می زنیم، تاریخ ابتلای آنها در یک روز باشد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه «باید منتظر ماند و دید که نمای طغیان این بیماری چگونه است»، گفت: پیش‌بینی می‌شود، این بیماری از انواع ویروس‌ها نشات گرفته است اما هیچ ارتباطی بین این بیماری و کرونا وجود ندارد.

حیدرزاده با بیان اینکه ارتباط بیماری‌ها با کرونا از نگرانی‌های امروز مردم است، گفت که از همه این بیماران از جمله کودکان آزمایش‌های کرونا  نیز گرفته شده است اما این بیماران علایم تنفسی ندارند و شرایط و تماس‌ها نشان‌گر این است که هیچ ارتباط مستقیمی بین این افراد با بیماران مبتلا به کرونا وجود نداشته است.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More