شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

رافائل گروسی: آژانس و ایران به تفاهم موقت و سه ‌ماهه‌ در مورد بازرسی‌های ضروری رسیدند

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز یک‌شنبه در بازگشت از تهران گفت که با کاهش بازرسی‌های آژانس به دلیل توقف پروتکل الحاقی، طرفين به یک تفاهم موقت و سه‌ماهه در مورد بازرسی‌های ضروری دست یافتند.

مدیرکل آژانس شامگاه یک‌شنبه در جمع خبرنگاران در وین تاکید کرد که مذاکرات فشرده به نتیجه خوب و منطقی منجر شده است. او گفت که با توجه به ضرب‌الاجل تعیین شده در قانون مصوب مجلس شورای اسلامی برای توقف پروتکل الحاقی، آژانس معتقد بود که مذاکره با طرف‌های ایرانی، ضروری است «تا موقعیتی پیش نیاید که ناگهان آژانس خود را از دسترسی به اطلاعات درباره وقوع اقدامات مهم در ایران محروم بیابد.»

 رافائل گروسی افزود که متاسف است از اینکه بگوید «پروتکل الحاقی اجرا نمی‌شود، اما برای اطمینان‌بخشی به جامعه جهانی، بازرسی‌های ضروری ادامه خواهد یافت.»

جمهوری اسلامی ایران پیشتر به آژانس اطلاع داده بود که برای اجرای قانون مصوب مجلس شورای اسلامی، تحت عنوان «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران»، از پنجم اسفند ماه، ۲۳ فوریه، اجرای داوطلبانه‌ پروتکل الحاقی و اقدامات مرتبط با شفاف‌سازی را در برجام آمده، متوقف می‌کند.

در پایان سفر رافائل گروسی به تهران اما سازمان انرژی اتمی ایران و وب‌سایت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از امضای بیانیه مشترکی میان علی اکبر صالحی و رافائل گروسی خبر دادند.

در این بیانیه مشترک عنوان شده است که ایران مصوبه مجلس شورای اسلامی اجرای اقدامات داوطلبانه که در برجام آمده را، از روز سه‌شنبه متوقف خواهد کرد اما موافقت‌نامه جامع پادمانی با آژانس را به طور کامل اجرا خواهد کرد.

 طبق این تفاهم‌نامه موقت دوجانبه، آژانس فعالیت‌های راستی‌آزمایی و نظارتی خود را برای سه ماه ادامه خواهد داد.

در بند اول این بیانیه مشترک ایران و آژانس آمده است که «ایران به اجرای کامل و بدون محدودیت موافقت نامه جامع پادمان خود با آژانس، همانند قبل، ادامه خواهد داد.»

همچنین در بند دوم این بیانیه مشترک تاکید شده است که «یک تفاهم فنی دوجانبه موقت، سازگار با قانون، که به موجب آن آژانس به فعالیت‌های ضروری راستی آزمایی و نظارت خود طبق فهرست فنی پیوست، برای مدت تا سه ماه ادامه خواهد داد».

همزمان سارا معصومی خبرنگار دیپلماسی و بین‌الملل روزنامه اعتماد به نقل از «یک منبع آگاه» در صفحه توییتر خود نوشت: «مقصود از تداوم راستی آزمایی و مانیتورینگ ضروری که در بند ۲ بیانیه آمده این است که ایران به مدت سه ماه اطلاعات دوربین‌های تاسیساتی را که در پیوست مشخص شده، ضبط می‌کند و نزد خود نگه خواهد داشت.»

بند سوم این بیانیه نیز تاکید دارد که برای اطمینان از حصول اهداف این توافق موقت «تفاهم‌نامه فنی به طور منظم مرور» خواهد شد.

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران، یک روز قبل همزمان با سفر گروسی به تهران، گفته بود که سفر مدیرکل آژانس هیچ ارتباطی با تصمیم ایران ندارد و تصمیم ایران برای توقف پروتکل الحاقی اجرا خواهد شد و گروسی آمده که نظم جدیدی در روابط ایران و آژانس ایجاد شود.

عراقچی همچنین گفت که «این تعبیر که بازرسان باید از ایران خارج شوند تعبیر درستی نیست» بلکه «میزان بازرسی‌های آنها کاهش می‌یابد» و حدود ۲۰ الی ۳۰ درصد توان نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اثر اجرای مصوبه مجلس شورای اسلامی در مورد توقف پروتکل الحاقی کاسته می‌شود.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More