شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

رای‌گیری سیزدهمین دوره ریاست جمهوری در ایران آغاز شد

رای گیری سیزدهمین دوره ریاست جمهوری از ساعت هفت صبح جمعه درحالی آغاز شد که از هفت کاندیدای مورد تایید شورای نگهبان، سه نفر از کاندیداتوری انصراف داده‌اند.

گروه‌های مختلفی از فعالان سیاسی و مدنی، اعلام کرده‌اند در این دوره از انتخابات شرکت نمی‌کنند و بسیاری از مردم در هفته‌های گذشته به کمپین تحریم رای‌گیری با عنوان «رای بی‌رای» پیوسته‌اند.

خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراضات چند سال گذشته از جمله خانواده‌های دادخواه کشته‌شدگان اعتراضات آبان۹۸ و همچنین خانواده‌های سرنشینان هواپیمای اوکراینی که با شلیک موشک‌های سپاه پاسداران کشته شدند، طی روزهای گذشته در پیام‌هایی  شرکت در این رای‌گیری را «انگشت زدن در خون فرزندان» خود توصیف کرده و خواهان تحریم انتخابات شده‌اند.

بنابر اعلام وزارت کشور در مجموع  ۵۹ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۳۰۷ نفر واجد شرایط رای‌دهی در کل کشور هستند. نظرسنجی‌های انجام شده از مشارکت پایین در این دوره از رای‌گیری حکایت دارند. مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی از جمله علی خامنه‌ای نیز در سخنان خود به کاهش مشارکت اشاره کرده‌اند.

علی خامنه‌ای که در سخنرانی دو روز قبل خود گفته بود «شرکت نکردن مردم در انتخابات به معنای فاصله‌ گرفتن از نظام است»، صبح جمعه هنگام به صندوق انداختن رای خود، بار دیگر تاکید کرد که «یک رای هم مهم است و قطعا دارای اهمیت است و همین یک رای‌هاست که آرای میلیونی را تشکیل می‌دهد.»

خامنه‌ای همچنین گفت: «با حضور مردم در انتخابات، جمهوری اسلامی امتیازات بزرگی را در عرصه بین‌المللی به دست می‌آورد، بیایید تشخیص دهید، انتخاب کنید و رای دهید.»

رهبر جمهوری اسلامی همچنین افزود که  «هر کاری که مردم امروز از صبح تا شب انجام بدهند سازنده آینده و تعیین کننده سرنوشت چند ساله آنهاست و به همین دلیل عقل و خرد حکم می‌کند که در تعیین سرنوشت خود شرکت کنند.»

این درحالی است که در جریان بررسی صلاحیت‌ها، شورای نگهبان از میان از میان ۵۹۴ نفر که برای کاندیداتوری ریاست جمهوری ثبت نام کرده بودند فقط هفت نفر شامل ابراهیم رییسی، عبدالناصر همتی، محسن رضایی، سعید جلیلی، علیرضا زاکانی، محسن مهرعلیزاده و علیرضا زاکانی را تایید کرد که از میان این هفت نفر اکنون سه نفر، جلیلی، زاکانی و مهرعلیزاده انصراف داده‌اند.

علی لاریجانی، محمود احمدی‌نژاد، مصطفی تاجزاده و مسعود پزشکیان از جمله چهره‌های شاخص طیف‌های مختلف سیاسی جمهوری اسلامی بودند که شورای نگهبان صلاحیت آنها را نیز چون بیش از ۵۰۰ نفر دیگر رد کرد.

علاوه بر گروه‌ها و احزاب و همچنین فعالان سیاسی و مدنی مخالف جمهوری اسلامی که انتخابات را تحریم کرده‌اند، طیف‌هایی از اصلاح‌طلبان نیز اعلام کردند که در «انتخابات تحقیرآمیز و مهندسی شده» شرکت نمی‌کنند.

جبهه اصلاحات نیز در این دوره پس از رد صلاحیت کاندیداهای اصلی خود از سوی شورای نگهبان اعلام کرد که از هیچ نامزدی حمایت نمی‌کند. عبدالناصر همتی تنها کاندیدای نزدیک به این جناح نیز نتوانست رای لازم اعضای این جبهه را برای کسب حمایت آن کسب کند.

با این حال محمد خاتمی و چند حزب اصلاح‌طلب از جمله کارگزاران سازندگی از مردم خواستند که در این رای‌گیری شرکت کنند.

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More