شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

عضو ارشد دفتر خامنه‌ای: رضایی، قاضی‌زاده و همتی به انتخابات رنگ و بوی واقعی دادند

وحید حقانیان، عضو ارشد دفتر علی خامنه‌ای، در یادداشتی نوشت به هنگام تحریم انتخابات و شعار «رای بی‌ رای»، رضایی، قاضی‌زاده هاشمی و همتی امداد الهی برای رییسی بودند که دانسته یا ندانسته خود را «خرج انقلاب» کرده و «رنگ و بوی واقعی به انتخابات» دادند، و انصراف‌‌شان می‌توانست چالشی برای جمهوری اسلامی باشد.

حقانیان که از اعضای ارشد و با نفوذ دفتر رهبر جمهوری اسلامی است و از او به عنوان «دستیار اجرایی» و «دستیار امور ویژه» علی خامنه‌ای نام‌برده می‌شود در بخشی از یادداشت خود به صراحت رضایی، همتی و قاضی‌زاده را کاندیداهایی برای «دادن رنگ و بوی  واقعی به انتخابات» معرفی کرد.

او  نوشت: «حضور این سه رقیب برای رییسی، امداد الهی به حساب آمده و یقینا باید گفت اینها خود را به‌گونه‌ای دانسته یا ندانسته خرج انقلاب کردند.» دستیار اجرایی خامنه‌ای افزود: «با توجه به شرایط رد صلاحیت‌ها، تحریم انتخابات توسط بیگانگان و حتی احمدی نژاد، اگر بعد از کنار کشیدن نامزدهای  پوششی، این سه نفر نیز اعلام انصراف کرده بودند، ولو وزارت کشور هم قبول نمی‌کرد، یقینا چالش بزرگی برای نظام جمهوری اسلامی بوجود می‌آمد.»

یادداشت حقانیان از آن جهت اهمیت دارد که یکی از نزدیک‌ترین افراد به علی خامنه‌ای است که در چند دوره انتخابات گذشته نیز به نقش او اشاره شده است.

از جمله پیشتر در جریان انتخابات سال۸۸ نیز ابوالفضل فاتح، مدیرعامل سابق ایسنا و رییس وقت کمیته تبلیغات و اطلاع‌رسانی ستاد میرحسین موسوی، به نقش حقانیان در جریان برگزاری انتخابات اشاره کرده بود.

فاتح نوشته بود: «حدود ۱۱ شب[۲۲ خرداد۸۸] میرحسین موسوی نامه‌ای سری به مقام رهبری نوشت، این نامه را به صورت دستی به بیت بردم و آن را تحویل آقای وحید [حقانیان] دادم. چند دقیقه‌ای هم با هم صحبت کردیم از فحوای صحبت‌های ایشان دریافتم که باید انتخابات را تمام شده تلقی کنم.»

به گفته فاتح درحالی که هنوز انتخابات [سال۸۸] به پایان نرسیده و رای‌ها شمرده نشده بود، «حقانیان می‌گفت برای چگونگی اعلام شمارش آرا به وزارت کشور تذکر داده است، اما ترکیب نهایی آرا را یک مرحله‌ای به نفع آقای احمدی‌نژاد» است.

این‌بار وحید حقانیان، عضو ارشد دفتر  خامنه‌ای،  روز شنبه ۲۹ خرداد ماه همزمان با اعلام انتخاب ابراهیم رییسی، طی یادداشتی که در خبرگزاری‌های رسمی ایران منتشر کرد، نوشت: «لازم است توجه داشته باشیم  که در این مقطع حساس از تلاش‌های صبورانه محسن رضایی و امیر حسین قاضی‌زاده هاشمی، کمال تشکر را داشته باشیم.»

دستیار اجرایی خامنه‌ای افزود که محسن رضایی و امیر حسین قاضی‌زاده هاشمی «با وجود فشارهای شدید عده‌ای و با تحلیل و افکار خاص، صحنه انتخابات را ترک ننموده و خود را نامزد پوششی فرض نکرده و تا آخر رقابت‌های انتخاباتی، با انرژی، باور و جدیت در صحنه باقی ماندند تا انتخابات ۱۴۰۰علیرغم تبلیغات چندین ماهه و سنگین دشمنان،  رنگ و بوی واقعی و رقابتی به خود بگیرد.»

حقانیان همچنین در بخش دیگری از یادداشت خود با اشاره به حضور عبدالناصر همتی به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری نوشت: «همتی هم به این معنا کمک کرد، زیرا ضدانقلاب، و دشمنان کشور، انتخابات را تحریم و عده‌ای هم متاسفانه در داخل،  ناآگاهانه، و یا از سر غفلت، شعار، "رای  بی‌رای" را سر می‌دادند.»

دستیار اجرایی خامنه‌ای با بیان اینکه «سران جبهه اصلاحات هم با توجه به انتقاد و نارضایتی شدید و عمومی اقشار مختلف مردم از  دولت مستقر و با توجه به ضعف عملکرد آنان و تاثیرگذاری گرانی‌ها و نابسامانی‌ها، بر روی زندگی روزمره، حاضر نبودند آبروی خود را به خطر بیاندازند و رسما و با عنوان جبهه اصلاحات به میدان بیایند و تنها به این بسنده کردند که تعدادی از احزاب و افراد خاص را ترغیب به حمایت از عبدالناصر همتی» کنند.

وحید حقانیان افزود که «نتیجه همه این فرایندها و نارضایتی شدید مردم، برای عدم رای آوری همتی که خود اتفاقا عضوی از دولت مستقر، فاقد مقبولیت، به حساب می‌آمد، کافی بود و "از قبل هم قابل پیش‌بینی" بود.»

دستیار اجرایی خامنه‌ای در یادداشت خود از عبدالناصر همتی به عنوان «کاندیدای غیر رسمی و تحمیلی جبهه اصلاحات» نام برد و برآورد از میزان رای‌آوری همتی، قبل از برگزاری رای‌گیری، تاکید کرد که «امید به رای آوری نامزد غیر رسمی و تحمیلی جبهه اصلاحات بعد از هشت سال تکرار ناکامی و عدم تحقق وعده‌های انتخاباتی  به سرابی بیش نمی‌ماند.»

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More