شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ربیعی خواستار اعلام جرم علیه نمایندگان «توهین‌کننده» به روحانی شد

 

علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران، خواستار اعلام جرم مدعی‌العموم علیه برخی از نمایندگان مخالف حسن روحانی شد.

به تازگی مجتبی ذوالنوری، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، خواستار «اعدام» روحانی شده و برخی دیگر از نمایندگان نیز با انتقادهای شدید علیه روحانی، خواهان استیضاح رییس جمهوری اسلامی شده بودند.

علی ربیعی روز سه‌شنبه در نشست خبری هفتگی خود بدون ذکر نام نماینده‌ای گفت: «معاونت امور مجلس و معاونت حقوقی از منظر قانون اساسی موضوع توهین به رییس جمهور را از طریق هیات نظارت بر رفتار نمایندگان پیگیری می‌کند.»

سخنگوی دولت با اشاره به وظایف این هیات، اعلام کرد که «گزارش همه توهین‌ها» به دفتر محمدباقر قالیباف، ریاست مجلس شورای اسلامی، ارایه شده است.

او با تاکید بر این که «این توهین‌ها و تهدید‌ها موضوعی نیست که شاکی خصوصی یا دولتی بخواهد»، به قوه قضاییه اشاره کرد و گفت: «اهانت به رییس جمهور در حیطه جرایم عمومی قرار دارد و انتظار این است که مثل بسیاری از زمینه‌های دیگر، مدعی‌العموم اقدام لازم انجام دهد.»

ربیعی همچنین از «کلیت مجلس» خواست اجازه ندهند «برخی اظهارات بیان شود». او گفت: «اینکه گفته شود رییس جمهور نفوذی است یک توهین ملی است، زیست تجربی ما نشان داده نفوذ همواره در افراط نهفته است و در به هم زدن اوضاع نهفته است.»

پس از اظهارات اخیر حسن روحانی در هیات دولت درباره «صلح» امام دوم شیعیان، ذوالنوری در توییتر خود نوشت: «اگر برای توجیه مذاکره با دشمن، علت صلح امام حسن با معاویه را خواست اکثر مردم از امام ذکر می‌کنید امروز اکثریت قاطع ملت ایران به کمتر از عزل و  مجازات شما راضی نمی‌شوند.»  

او روز شنبه ۲۶ مهرماه نیز گفت که طرح استیضاح روحانی را ۴۴ نماینده امضا کرده‌اند، ولی ۱۱ نفر امضای خود را پس گرفته‌اند. 

روزنامه کیهان نیز در تیتر یک خود خطاب به روحانی نوشت که «صلح امام حسن نتیجه خیانت خواص بود».

همچنین دو نماینده مجلس روز یکشنبه در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی بار دیگر خواستار استیضاح و محاکمه روحانی شدند.

پیشتر اردشیر مطهری، یک نماینده دیگر مجلس، در جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی صنعت گفته بود: «آقای رییس جمهور که خودت را مخفی کردی، آیا می‌دانی مردم می‌گویند خدا روحانی را لعنت کند؟»

نمایندگان اصولگرای مجلس دولت حسن روحانی را مسئول وضعیت بحرانی اقتصاد می‌دانند. این در حالی است که روحانی به تازگی همه مسئولیت‌ها را برعهده آمریکا دانست و گفت: «لعن و نفرین را به آدرس درست که کاخ سفید است بفرستیم.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More