شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

رهبر جمهوری اسلامی حکم شلاق مرتضوی را بخشید

مصطفی‌ ترک‌همدانی، وکیل دادگستری، خبر داده است که حکم ۱۳۵ضربه شلاق سعید مرتضوی، مدیرعامل سابق سازمان تامین اجتماعی، با عفو اخیر رهبر جمهوری اسلامی بخشیده شده است.

مرتضوی آبان‌ماه سال ۱۳۹۵ با رای دادگاه به دلیل تصرف غیرقانونی و اهمال در انجام وظیفه به ترتیب به تحمل ۷۰ و ۶۵ ضربه شلاق محکوم شد.

این اتهامات مربوط به دوران حضور او در راس سازمان تامین اجتماعی در دولت محمود احمدی‌نژاد در سال ۱۳۹۰ بود.  

محمود احمدی‌نژاد ششم اسفندماه امسال در گفت‌وگویی که در خبرگزاری فارس منتشر شد، گفت: «مسئولیت مرتضوی با انتخاب مستقیم من نبود.»

در فرمان عفو آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، که ۱۸ بهمن‌ماه امسال صادر شد «کلیه محکومان به شلاق‌های تعزیری» مورد عفو قرار گرفته بودند. مرتضوی نیز با استناد به این بخش از فرمان خامنه‌ای از مجازات شلاق رهایی یافته است.

مجازات شلاق، به عنوان یکی از موارد نقض حقوق بشر و شکنجه غیرانسانی در ایران، بارها مورد انتقاد فعالان حقوق بشر و نهادهای بین‌المللی قرار گرفته است، اما مقام‌های قوه‌قضاییه از آن به عنوان مجازاتی اسلامی دفاع می‌کنند.

هادی صادقی، معاون قوه‌قضاییه ایران، خردادماه امسال گفته بود مجازات شلاق «بسیار تاثیرگذارتر از حبس است».

مرتضوی در حال حاضر، به دلیل محکومیت دو سال حبس در پرونده کهریزک در زندان است. او در این پرونده به جرم معاونت در قتل محسن روح‌الامینی، یکی از معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، محکوم شد. مرتضوی در زمان وقوع حوادث بازداشتگاه کهریزک در جریان اعتراض‌های بعد از انتخابات ۱۳۸۸ دادستان تهران بود.

او همچنین به جرم ورود غیرمجاز به خانه یک نماینده مجلس به شش ماه حبس محکوم شده است.

مرتضوی دوم اردیبهشت‌ماه امسال در یکی از شهرهای شمالی ایران بازداشت و به زندان اوین انتقال داده شد. در طول ماه‌های گذشته، بارها خبرهایی در مورد آزادی او منتشر شده که مقام‌های قضایی تکذیب کرده‌اند.

مرتضوی پرونده‌های متعددی در زمینه فساد در دانشگاه آزاد، مرگ زهرا کاظمی، روزنامه‌نگار کانادایی-ایرانی، و بازداشت‌های غیرقانونی دارد که تاکنون مورد رسیدگی قرار نگرفته‌اند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More