شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

روحانی به قوه قضاییه: با سر و صدا کردن سر مردم کلاه نمی‌رود 

حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، در واکنش به پرونده‌های فساد اقتصادی خطاب به قوه قضاییه این کشور گفت: «ما می‌خواهیم پرونده دو میلیارد دلاری برای مردم روشن شود. اگر روز مبارزه با فساد است فساد میلیارد دلاری را برای مردم توضیح دهید.»

روحانی که روز یکشنبه ۱۹ آبان، در سفر به یزد در جمع مردم این شهر سخنرانی می‌کرد، بدون ذکر نامی، ادامه داد: «چرا هنوز مشخص نیست آقایی که دو میلیارد و هفتصد میلیون پول مردم را خورد و دستگیر شد و حکم اعدام گرفت، این پول کجا رفت؟»

این اظهارات روحانی در حالی است که بابک زنجانی که در سال ۱۳۹۲ بازداشت شده و با حکم اعدام روبه‌روست، بیش از دو میلیارد دلار نفت ایران را فروخته اما پول آن را به دولت باز  نگردانده است. زنجانی از جمله افرادی بود که در دولت دوم محمود احمدی‌نژاد برای دور زدن تحریم‌های ایران فعالیت می‌کرد.

روحانی در این باره بدون نام بردن از پرونده بابک زنجانی، از متهمان فساد اقتصادی در ایران، گفت: «چه کسانی مسئول هستند و چرا برای مردم توضیح داده نمی‌شود؟ این بیت‌المال بوده» است. او ادامه داد: «دو میلیارد دلار پولی که به حلقوم آمریکا رفت و دولت قبل در ۱۰ ماه زمان خود دست روی دست گذاشت و شورای عالی امنیت ملی تصویب کرد که قوه قضاییه به این پرونده رسیدگی کند و تا امروز خبری نشده است.»

او همچنین بار دیگر خطاب به قوه قضاییه گفت: «فساد دانه‌درشت‌ها کجاست؟ چرا به این پول‌ها رسیدگی نمی‌کنید؟ با به دادگاه بردن چند نفر و سر و صدا کردن سر مردم کلاه نمی‌رود؟»

رییس جمهور ایران با اشاره به این که «یک نهاد ۹۷۴ میلیون دلار گرفته و و حساب پس نمی‌‌دهد»، گفت:  «نهادهایی که بیش از ۷۰۰میلیون دلار گرفته‌اند باید توضیح دهند.»

او تهدید کرد: «وزیر نفت باید ۲ میلیارد دلار پول نفت را توضیح دهد؛ رییس بانک مرکزی باید ماجرای ۲ میلیارد دلاری که به حلقوم آمریکا رفت را توضیح دهد. نهادهای نظارتی ۹۴۷میلیون دلار را توضیح دهند.»

روحانی همچنین درباره لوایح ضدپولشویی گفت: «لایحه شفافیت یکی از لوایح بسیار مهمی است که دولت تقدیم مجلس شورای اسلامی کرده است، امیدواریم نمایندگان مجلس در آینده نزدیک بتوانند این لایحه را به تصویب برسانند. دولت همچنین لایحه مبارزه با فساد را نیز تقدیم مجلس شورای اسلامی کرده است و لایحه تعارض منافع در دولت در حال بررسی است و در آینده تقدیم مجلس خواهد شد.»

به تازگی گروه ویژه اقدام مالی برای آخرین بار به ایران مهلت داد که لوایح مربوط به پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم را تصویب کند.

رییس جمهور ایران همچنین درباره تحریم‌های نفتی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: « به کاخ سفید اعلام می‌کنیم که به کوری چشم همه دشمنان ایران در ایامی که فروش نفت ایران را تحریم کردید، توانستیم ۵۳ میلیارد بشکه نفت را در یک مخزن بزرگ کشف کنیم.»

او ادامه داد: «این میدان نفتی بزرگ به مساحت ۲ هزار و ۴۰۰ کیلومتر مربع از بستان تا امیدیه در استان خوزستان به عمق ۸۰ متر کشف شده است. نفت این میدان نفتی آن ۵۳ میلیارد بشکه است.»

روحانی گفت: «اگر تکنولوژی افزایش ۱۰ درصدی را داشته باشیم درآمد ما ۳۲۰ هزار میلیارد درآمد خواهیم داشت.»

درآمدهای نفتی ایران پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های اقتصادی، شدیدا افت کرده است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More