شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

روحانی: تمدید تحریم تسلیحاتی ایران «نقض فاحش برجام» است

حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران، در نشست روز چهارشنبه ۲۱ مرداد هیات دولت گفت تصویب قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران به معنای «نقض فاحش برجام» خواهد بود.

روحانی گفت: «ما امید فراوان داریم که آمریکا دچار شکست شود ولی موضع ما روشن است و اگر چنین قطعنامه‌ای علیه بخشی از قطعنامه ۲۲۳۱ تصویب شود، به معنای آن است که نقض فاحش برجام انجام گرفته و عواقبش بر عهده بانیان آن است».

تحریم‌های تسلیحاتی ایران براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل که در حمایت از برجام صادر شده در مهرماه پایان می‌یابد. آمریکا به دنبال تمدید این تحریم‌ها است و یک پیش‌نویس جدید قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را در چهار بند به اعضای شورای امنیت سازمان ملل  ارسال کرده است.

رویترز به نقل از دیپلمات‌های آگاه گزارش داد، اگرچه متن قطعنامه این شانس را دارد که از سوی اعضای بیشتری از شورای امنیت سازمان ملل حمایت شود، اما هنوز هم مشخص نیست که بتواند دست کم  ۹ رای موافق از مجموع ۱۵ رای را به دست آورد.

این دیپلمات‌ها همچنین گفتند احتمال این‌که آمریکا بتواند روسیه و چین را متقاعد کند که از حق وتوی خود استفاده نکرده و رای ممتنع بدهند منتفی است.

حسن روحانی  در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به گزارش‌ها درباره این‌که دولت آمریکا توافق با جمهوری اسلامی را به پس از انتخابات این کشور موکول کرده‌، گفت «این‌که اخیرا رییس‌جمهور آمریکا اعلام کرده اگر باردیگر انتخاب شود بلافاصله با ایران مصالحه خواهد کرد، اگر راست می‌گوید و به دنبال حل‌و‌فصل مسائل است چرا در چند سال گذشته این همه طرح علیه ملت ایران و منطقه انجام داده است.»

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، روز ۱۹ مرداد گفته بود در صورت پیروزی در انتخابات آتی ریاست‌جمهوری این کشور، ظرف چهار هفته به توافقی با ایران دست می‌یابد.

روحانی روز چهارشنبه در واکنش گفت: «اگر شما واقعا می‌خواهید با ملت ایران توافق کنید چرا همین امروز علیه ایران اقدام کرده و قطعنامه‌ای را علیه بخشی از برجام ارائه می‌کنند؟ معلوم است که راست نمی‌گوید و بر عهد خود پایبند نیستند.»

سخنان روحانی در حالی بیان شده است که دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، پس از آزادی مایکل وایت، شهروند آمریکایی خطاب به مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که برای «توافق بزرگ» با آمریکا منتظر نتیجه انتخابات آتی ریاست‌جمهوری این کشور نباشند.

پیش از این حسن روحانی رفع تحریم‌های را شرط مذاکره با آمریکا دانسته بود اما رهبر جمهوری اسلامی مذاکره با آمریکا را ممنوع اعلام کرده است.

واکنش به انتقادها از طرح «گشایش اقتصادی»

حسن روحانی در سخنان خود همچنین انتقادها مبنی بر این‌که دولت قصد دارد با طرح «گشایش اقتصادی» فشارها را به دولت آینده منتقل کند «کاملا دروغ و بی‌اساس» خواند.

رییس‌جمهور ایران روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت گفت: «کسی که به طرح دولت ایراد می‌گیرد لطفا بگوید راه حل چیست. با فحاشی و با ردیف کردن جملات درشت مشکلی از کشور حل نمی‌شود.»

او اضافه کرد: «بحث این دولت و آن دولت یکی از حرف‌های بسیار زشت، بی‌منطق و کودکانه است و ما این دولت و آن دولت نداریم.»

 برخی وب‌سایت‌ها نوشتند که منظور روحانی از «گشایش اقتصادی» در هفته آینده فروش اوراق ارزی با پایه نفت  یا همان پیش‌فروش نفت است.

بر اساس این طرح مردم می‌توانند نفت تولیدی پالایشگاه‌های ایران را در بازار بورس خریداری کنند.

فیلمی نیز از سخنان پیشین حسین مرعشی، عضو حزب کارگزاران سازندگی، منشر شده که این طرح را پیشنهاد داده است.

مرعشی در این فیلم پیشنهاد می‌کند که دولت نفت را به مردم پیش‌فروش و با این روش سکه و ارزهای موجود در دست مردم را جمع‌آوری کند.

الیاس نادران، نماینده مجلس، گفته بود که این طرح «بیشتر به فاجعه شبیه است تا وعده اقتصادی».

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More