شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

روحانی: شرایط عادی نیست، وارد مسائل حاشیه‌ای نشویم 

چند روز پس از مطرح شدن موضوع استیضاح رییس‌جمهور، حسن روحانی گفت که قوای دیگر باید دولت را حمایت کند و نباید وارد «مسائل حاشیه‌ای» شویم. 

رییس‌جمهور ایران با اشاره به وضعیت اقتصادی گفت: «همه فشارها بر دولت است. قوای دیگر باید ما را حمایت کنند.»

او تاکید کرد: «شرایط ما عادی نیست. دو دست داریم؛ با یک دست با تحریم و با دست دیگر، با تحریم مقابله می‌کنیم. اگر یک حاشیه و جنجالی درست شود، ما نباید اعتنا کنیم بلکه باید از آن عبور کنیم.»

مجتبی ذوالنوری، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، خواستار «اعدام» روحانی شده و برخی دیگر از نمایندگان نیز با انتقادهای شدید علیه روحانی، خواهان استیضاح رییس‌جمهوری اسلامی شده بودند.

روزنامه کیهان و هیات رییسه مجلس اما با استیضاح روحانی مخالفت کرده‌اند.

علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران، خواستار اعلام جرم مدعی‌العموم علیه ذوالنوری به دلیل «توهین» به رییس‌جمهور شده است.  

با این حال  غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه، اعلام کرده که دولت باید خود  شکایت کند و «دادستان به عنوان مدعی‌العموم نمی‌تواند بدون اعلام شکایت از ناحیه شاکی خصوصی دستور تعقیب و رسیدگی صادر» کند.

 

«در روزهایی روسیه و چین در صف دشمن ایستادند»

رییس‌جمهور ایران در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «تدبیر حاکمیت در مقابل خروج آمریکا از برجام و کاهش گام‌به‌گام تعهدات برجامی بسیار پیچیده و حساب شده بود و نتایج آن درخشان بود، به‌گونه‌ای که دوست و دشمن نتوانست از اقدامات ما ایراد بگیرد.»

او اضافه کرد: «روزهایی گذشت که حتی دوستان ایران نتوانستند از ما حمایت کنند. روسیه و چین دوست ما هستند اما نتوانستند از ما حمایت کرده و حتی ناچار شدند کنار صف دشمن بایستند ولی ایران شرایطی فراهم کرد که دوستان ما فعال شوند و روسیه و چین به قدرت بایستند.»

روحانی همچنین گفت که برای جمهوری اسلامی پیروزی هر یک از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا «مهم نیست».

او همچنین ادعا کرد که «شش ماهه دوم امسال  بهتر از شش ماهه نخست امسال است».

روحانی گفت: «کرونا و فشار دشمن را داریم ولی شش ماهی را در پیش داریم که بهتر از شش ماه اول امسال است.»

در روزهای اخیر در رسانه‌های ایران گمانه‌زنی‌هایی درباره مذاکره جمهوری اسلامی با دونالد ترامپ یا جو بایدن و گزینه‌های مختلف در صورت پیروزی هر یک از آنان مطرح شده است.

دونالد ترامپ خطاب به مقامات جمهوری اسلامی اعلام کرده که توافق با آمریکا پس از انتخابات این کشور سخت‌تر خواهد بود.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More