شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

روحانی گزارش‌ ایران اینترنشنال از مباحث شورای عالی امنیت ملی درباره نگرانی از اعتراض‌ خیابانی را تایید کرد

 

حسن روحانی در جلسه‌ ستاد ملی مقابله با کرونا، گزارش های ایران اینترنشنال درباره مباحث شورای عالی امنیت ملی در مورد نگرانی از اعتراض‌های خیابانی را تایید کرد.

روحانی  روز شنبه ۲۱ تیرماه گفت راحت‌ترین راه این است که بگوییم فعالیت‌ها تعطیل شود اما روز بعد مردم از به هم ریختگی و گرسنگی و فشار اعتراض می کنند.

او همچنین گفت: «هیچ کشوری در دنیا نمی‌تواند شش ماه این کار را ادامه دهد و تنها راه، ادامه فعالیت‌های اقتصادی یا فرهنگی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.»

ایران‌ اینترنشنال، ۲۱ فروردین ماه، براساس اطلاعات منابع خود، اعلام کرد روحانی در جلسه ۱۹ فروردین شورای عالی امنیت ملی، بر بازگشایی کسب‌وکارها با وجود شیوع ویروس کرونا در کشور تاکیدکرده و گفته است  حتی در صورت جان باختن دو میلیون نفر، دولت به دلیل وضعیت اقتصادی نمی‌تواند کشور را تعطیل کند.

یک روز بعد، معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر حسن روحانی رییس ‌جمهوری اسلامی ایران، خبر اختصاصی ایران‌ اینترنشنال درباره سخنان روحانی در جلسه اخیر شورای عالی امنیت ملی را تکذیب کرد.

حسن روحانی رییس جمهوری ایران در جلسه روز شنبه، بر لغو تجمع‌هایی نظیر عزا، عروسی، سمینار‌ها و جشنواره‌ها تاکید کرد و گفت برای کنکور هم اگر «وزارت بهداشت مشکلی داشته باشد، تمهیدات بیشتری در نظر می‌گیریم».

در همین حال علیرضا زالی، رییس ستاد مقابله با کرونا در تهران، خواستار ممنوعیت برگزاری هرگونه تجمع بالای ۱۰ نفر در این استان شد.

زالی  در نامه‌‌ای به انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران، نوشت: «دستور فرمایید تا اطلاع ثانوی برگزاری هرگونه سمینار، جشنواره و فعالیت‌‌های نمایشگاهی و تجمعات بالاتر از ۱۰ نفر و برگزاری رسمی و غیررسمی مجالس عروسی و ترحیم در استان تهران تعلیق شود.»

در هفته‌های اخیر، تجمع‌های عمدتا صنفی و کارگری با خواسته‌های معیشتی در برخی شهرهای ایران برگزار شده است. تجمع‌های خیابانی‌ کارگران نیشکر هفت‌تپه از جمله این اعتراض‌هاست که شعارهایی چون «‌کارگر هفت‌تپه‌ایم، گرسنه‌ایم گرسنه‌» در آن به وفور شنیده می‌شود. 

شمار موارد ابتلا به ویروس کرونا در ایران طی هفته‌های اخیر رو به افزایش بوده و طبق آمار رسمی تا ظهر روز شنبه ۲۱ تیرماه،  ۱۲ هزار و ۶۳۵ نفر بر اثر کرونا جان‌باخته و شمار رسمی مبتلایان به ۲۵۵ هزار و ۱۱۷ نفر رسید.

منابع مستقل شمار واقعی مبتلایان و جان‌باختگان را چندین برابر این آمار ارزیابی می‌کنند. 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More