شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

رییس جمهوری فرانسه: تهران مسئولانه رفتار کند، شرایط را وخیم‌تر نکند

 

همزمان با ابراز تمایل مجدد آمریکا برای بازگشت به برجام،‌ امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه،‌ از ایران خواست مسئولانه رفتار کند و شرایط را بدتر نکند. 

مکرون روز پنجشنبه ۲۸ اسفندماه در دیدار با همتای اسرائیلی خود رئون ریولین گفت:‌ «ایران باید از وخیم‌تر کردن شرایط جدی هسته‌ای، با انباشت نقض توافق وین دست بردارد.»

او افزود تهران باید «حرکات مورد انتظار» را انجام دهد و به صورت «مسئولانه» رفتار کند.

مکرون تاکید کرد که انتظار بازگشت به توافق هسته‌ای را دارد،‌ اما خواهان کنترل فعالیت‌های موشک بالستیک ایران در منطقه هم است.

رییس‌جمهوری فرانسه در همین زمینه اشاره کرد که پاریس به تلاش برای احیای یک روند قابل اتکا برای پایان دادن به این بحران ادامه خواهد داد.

انتقاد فرانسه از رفتارهای اخیر تهران در زمینه برجام در حالی است که اخیرا وزیر خارجه این کشور نیز گفت تحولات داخلی ایران مانع اصلی احیای مذاکرات است.

همزمان با این موضع‌گیری فرانسه، رابرت مالی،‌ نماینده ویژه آمریکا در امور ایران،‌ طی گفت‌وگویی با شبکه صدای آمریکا دوباره بر تمایل کشورش برای مذاکره با ایران درباره بازگشت به برجام در صورتی که تهران نیز چنین اقدامی انجام دهد، تاکید کرد.

مالی اشاره کرد که تحرکات اخیر ایران و نیروهای متحدش در حمله به نیروهای آمریکا در عراق کمکی به ابتکار عمل دیپلماتیک واشینگتن برای حرکت سریع‌تر در زمینه هسته‌ای نمی‌کند. 

او گفت: «اگر این‌ها تاکتیک‌هایی با هدف تسریع در کار باشد،‌ فهم اینکه چه‌طور کمک خواهد کرد سخت است.»

تهران با افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم و نصب تجهیزات پیشرفته‌تر در سایت‌های هسته‌ای خواستار لغو تحریم‌های آمریکا برای بازگشت به تعهدات برجام شده است. اما آمریکا می‌گوید تحریم‌ها را تا زمان بازگشت کامل تهران به برجام لغو نمی‌کند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More