شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

سازمان‌های حقوق بشری: جمهوری اسلامی به بازداشت خانواده فعالان و زندانیان سیاسی پایان دهد

سیزده سازمان‌ حقوق بشری با انتشار نامه مشترکی، ضمن ابراز نگرانی عمیق از دستگیری اعضای خانواده فعالان، روزنامه‌نگاران، و زندانیان سیاسی از سوی حکومت ایران، خواهان آزادی فوری تمامی کسانی شدند که به‌خاطر اقدامات بستگانشان در بازداشت به‌سر می‌برند و تاکید کردند که «مقامات ایران باید از اقدامات تلافی‌جویانه با هدف ساکت‌کردن صداهای مخالف دست بردارند».

بنیاد عبدالرحمن برومند، همه حقوق‌بشر برای همه در ایران، عرصه سوم، انجمن حقوق‌بشر کردستان ایران‌-ژنو، کمپین حقوق‌بشر در ایران، مرکز حامیان حقوق‌بشر، همه با هم علیه مجازات اعدام، دیده‌بان حقوق‌بشر، سازمان حقوق‌بشر ایران، مرکز اسناد حقوق‌بشر ایران، اقدام آشکار جهانی، بنیاد سیامک پورزند و اسمال مدیا، این نامه مشترک را امضا کرده‌اند.

این سیزده سازمان حقوق بشری با اعلام نگرانی عمیق خود از دستگیری اعضای خانواده فعالان، روزنامه‌نگاران، و زندانیان سیاسی ازسوی حکومت ایران، تاکید کردند که «این دستگیری‌ها مطابق همان الگوی تهدید و آزاری است که مقامات ایران غالبا برای ساکت کردن مخالفان و فعالان جامعه مدنی داخل و خارج ایران به‌کار می‌برند».

این نامه پس از آن منتشر شد که مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر ساکن آمریکا، در روز  دوم مهرماه ۱۳۹۸ خبر داد که ماموران اطلاعاتی ایران برادر او، علی علی‌نژاد، را در منزلش در تهران دستگیر کرده‌اند. طبق گزارش‌ها ماموران گفته‌اند که او را برای بازجویی درباره فعالیت‌های خواهرش بازداشت می‌کنند. علاوه‌بر این، آن‌ّا لیلا و هادی لطفی، برادر و خواهر مکس لطفی، همسر سابق مسیح علی‌نژاد، را نیز بازداشت کرد‌ه‌اند. به آن‌ها نیز گفته شده است که آن‌ها برای بازجویی‌شدن درباره فعالیت‌های مسیح علی‌نژاد بازداشت می‌شوند.

در این نامه اشاره شده است که «مسیح علی‌نژاد روزنامه‌نگار و فعال حقوق زنان برجسته‌ای است که فعالانه علیه قوانین حجاب اجباری ایران تبلیغ می‌کند». او کارزارهای «آزادی‌های یواشکی » و «چهارشنبه‌های سفید» را به راه انداخته است که با تشویق زنان به انتشار عکس‌های بدون حجابشان، قوانین پوشش در ایران را به چالش می‌کشند.

در این نامه با اشاره به اینکه «این اولین باری نیست که مقامات خانواده مسیح علی‌نژاد را هدف قرار داده‌اند»، یادآوری شده است که «مادر علی‌نژاد، زرین بادپا، در ماه مارس به مدت دو ساعت تحت بازجویی قرار گرفت و ماموران از بازجویی او فیلم‌برداری کردند.»

سیزده سازمان‌ حقوق بشری در این نامه، با بیان اینکه «دستگیری بستگان مسیح علی‌نژاد صرفا جدیدترین مورد چنین وقایعی است»، اشاره کرده‌اند که «بی‌بی‌سی جهانی نیز خبر داده است که مقامات ایرانی مرتبا اعضای خانواده‌های فعالان، روزنامه‌نگاران و زندانیان سیاسی را بازداشت یا تهدید کرده‌اند» و «اعضای خانواده روزنامه‌نگاران بی‌بی‌سی فارسی مورد آزار و تهدید از جمله دستگیری قرار گرفته‌اند».

در این نامه همچنین آمده است که سه ماه پیش، «ماموران فرنگیس مظلوم، مادر سهیل عربی، را دستگیر کردند» و این درحالی است که «عربی زندانی سیاسی است که از سال ۱۳۹۲ بنا به اتهامات مختلفی نظیر توهین به مقدسات، توهین به رهبری، و تبلیغ علیه نظام در زندان به‌سر می‌برد».

سیزده سازمان‌ حقوق بشری در نامه خود تاکید کردند: «ما از حکومت ایران می‌خواهیم فورا تمام افرادی که صرفاً به خاطر اقدامات بستگانشان در بازداشت به‌سر می‌برند را آزاد کند و از بازداشت و آزار اعضای خانواده فعالان، روزنامه‌نگاران، و زندانیان سیاسی بپرهیزد».

در این نامه همچنین آمده است که «مقامات ایران باید از اقدامات تلافی‌جویانه با هدف ساکت‌کردن صداهای مخالف دست بردارند».

سازمان‌های حقوق بشری امضاکننده این نامه از جامعه بین‌المللی نیز خواستند تا «خواهان پاسخگویی ایران شود و از حکومت ایران بخواهد به تعهدات خود تحت قوانین بین‌المللی حقوق بشر پایبند بماند و به بازداشت خودسرانه شهروندان ایرانی پایان دهد».

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More