شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران: انفجار در نطنز، خرابکارانه بود

نزدیک به دو ماه پس از انفجار در  تاسیسات هسته‌ای نطنز، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفت «بررسی‌های امنیتی خرابکارانه بودن انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز را تایید می‌کند.»

کمالوندی شامگاه یک‌شنبه دوم شهریور در یک برنامه تلویزیونی گفت: «بررسی‌های امنیتی، خرابکارانه بودن انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز را تایید می‌کند و آنچه مسلم است در نطنز انفجار رخداده است اما اینکه انفجار چگونه صورت گرفته و با چه موادی انجام شده و جزییات آن چیست را مسئولین امنیتی در وقت مناسب اعلام خواهند کرد.»

مقام‌های سازمان انرژی اتمی ایران انفجار بامداد پنج‌شنبه ۱۲ تیر ماه در تاسیسات هسته‌ای نظنز را ابتدا  یک «حادثه» خواندند، سپس آن را «انفجار» عنوان کردند و اکنون رییس این سازمان از تعبیر «یک انفجار خرابکارانه» استفاده کرده است.

کمالوندی ۱۵ تیرماه تایید کرده بود که «انفجار نطنز» در سوله ساخت سانتریفیوژهای پیشرفته رخ داده  و ابعاد آن در حدی است که این تجهیزات  دیگر قابل استفاده نیست و ممکن است در میان مدت در کار سازمان انرژی اتمی وقفه ایجاد کند.

همزمان سایت نور نیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی نوشته بود  آنچه پنج‌شنبه ۱۲ تیر ماه در سایت هسته‌ای نطنز رخ داد صرف نظر از میزان خسارت، واجد «اهمیت راهبردی» است و بررسی عوامل وقوع و «اتخاذ تمهیدات ضروری» برای جلوگیری از تکرار رخدادهای مشابه نیز از قاعده «تصمیمات راهبردی» پیروی می‌کند.

جک کین، ژنرال بازنشسته و تحلیلگر مسائل راهبردی نظامی، همان زمان در مصاحبه با فاکس‌نیوز، به انفجارهای تیرماه در ایران پرداخت و این انفجارها را نه حادثه، بلکه «برنامه‌ریزی‌شده و سازمان‌یافته» ارزیابی کرد.

او گفته بود که اسرائیل با کمک اطلاعاتی آمریکا و منابع نفوذی در داخل ایران دست به این فعالیت‌های مخفیانه هدفمند زده است.

شروط ایران برای دسترسی دادن به دو سایت مشکوک 

بخش دیگری از سخنان شامگاه یک‌شنبه بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، به اختلافات ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مربوط است که اکنون با اقدام آمریکا در آغاز روند مکانیسم ماشه برای بازگشت همه تحریم‌های سازمان ملل، بیش از پیش اهمیت یافته است.

کمالوندی در سخنانش گفت که هدف از سفر روز دوشنبه ۳ شهریور ماه رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به تهران در چارچوب بحث و بررسی در خصوص امور پادمانی، پروتکلی و برجامی است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران همچنین گفت که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهان دسترسی به دو مکان است که «یکی در اطراف شهرضای اصفهان و دیگری در نزدیکی تهران قرار دارد.»

او به جزییات بیشتر درباره دو مکان مورد نظر آژانس اشاره نکرد اما گفت که «فراهم آوردن امکان دسترسی برای آژانس مشروط به آن است که سئوالات و ابهامات یک بار و برای همیشه تمام شود.»

علاوه بر این، کمالوندی تاکید کرد  «از ابتدا ایران با دسترسی به اماکن هسته‌ای خود مخالف نبوده است اما معتقد است سوالات آژانس بایستی مبتنی بر مبانی، مدارک و دلایل جدی باشد». او افزود که «سئوالات مبتنی بر ادعاهای معطوف به جاسوسی و مواردی از این دست به هیچ وجه مقبول نبوده و نخواهد بود و فراهم آوردن امکان دسترسی برای آژانس مشروط به آن است که سوالات و ابهامات یک بار و برای همیشه تمام شود.»

کمالوندی درباره سفر مدیرکل آزانس بین‌المللی انرژی اتمی طی روز دوشنبه ۳ شهریور به ایران، گفت که این سفر و گفتگوی او با مقامات عالی جمهوری اسلامی ایران «فرصتی دوباره به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بازیابی نقش خود به عنوان یک نهاد بین المللی و زمینه‌ساز دستیابی به راهکارهای مشترک برای ایفای نقش نظارتی این سازمان با رویکردی غیر سیاسی و فنی است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران به طور ضمنی به آژانس هشدار داد و گفت که «این رویکرد تا زمانی تداوم خواهد داشت که آژانس به تکالیف و وظایف حرفه‌ای خود پایبند باشد و بدنبال استفاده از حسن نیت ایران برای تحقق خواست و اراده باجگیران بین‌المللی نباشد.»

کمالوندی همچنین حجم آب سنگین تولید شده در ایران را بیشاز ۱۳۰ تن اعلام کرد و گفت که بخشی از آن را به کشورهای دیگر از جمله چند کشور اروپایی صادر می کنیم اما به نام این کشورها اشاره نکرد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More