شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

سخنگوی وزارت امورخارجه: روحانی به نیویورک می‌رود

 

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز دوشنبه ۲۶ شهریورماه، خبر داد که حسن روحانی برای حضور در مجمع‌عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر می‌کند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، قاسمی ضمن تکذیب اختلاف‌ها میان محمدجواد ظریف و حسن روحانی درباره «حضور در مجمع‌عمومی سازمان ملل»، گفت حضور در مجمع‌عمومی، «فرصت مهمی برای استفاده از ابزار دیپلماسی» است.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد که هنوز مشخص نیست در جلسه شورای امنیت سازمان ملل، حضور ایران در چه سطحی خواهد بود و چه کسی به‌نمایندگی از ایران حضور پیدا خواهد کرد، اما «پس از اتمام بررسی‌های لازم، نحوه حضور ایران در این جلسه، اعلام خواهد شد».

پیش از این، نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، خبر داده بود که دونالد ترامپ ریاست یک جلسه در شورای امنیت سازمان ملل متحد را به‌عهده خواهد داشت که در آن قرار است پیرامون «نقض قوانین بین‌المللی ازسوی ایران» صحبت شود. این جلسه قرار است چهارم مهرماه (۲۶ سپتامبر) برگزار شود.

هنوز مشخص نیست که آیا مقام‌های ایران هم در این جلسه شرکت می‌کنند، یا خیر. پس از اعلام برگزاری این جلسه، پیشنهادهای مختلفی در داخل ایران مطرح شد: از افرادی که معتقد بودند ایران نباید در این جلسه حاضر باشد، تا گروه‌هایی که بر این باورند که با توجه به حضور سران کشورها، حسن روحانی باید در جلسه شورای امنیت شرکت کند.

پس از خروج دولت آمریکا از برجام و ازسرگیری دور نخست تحریم‌های این کشور علیه ایران، دونالد ترامپ اعلام کرده بود که حاضر است بدون پیش‌شرط با رهبران ایران گفت‌وگو کند. با این حال، آیت‌الله خامنه‌ای ضمن مخالفت با این مساله، اعلام کرده است که ایران هیچ مذاکره‌ای با آمریکا نخواهد داشت.

در هفته‌های اخیر، گمانه‌زنی‌هایی درباره احتمال ملاقات حسن روحانی و دونالد ترامپ در حاشیه نشست مجمع‌عمومی سازمان ملل وجود داشت. گرچه طرف ایرانی این مساله را رد کرده، اما دونالد ترامپ به‌طور ضمنی از چنین دیداری استقبال کرده است.

حسن روحانی در جریان اولین حضور خود در مجمع‌عمومی سازمان ملل متحد، تلفنی با باراک اوباما، رییس‌ جمهوری آمریکا، صحبت کرده بود. این مکالمه تلفنی در ایران با انتقادهایی، از جمله ازسوی رهبر جمهوری اسلامی، مواجه شد.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More