شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

سفیر ایران: تمام پول بنزین‌های ارسال شده به ونزوئلا دریافت شده است

 

سفیر ایران در ونزوئلا اعلام کرد که بنزین ارسال شده به این کشور «تاثیری بر روی مصرف داخلی» ندارد و جمهوری اسلامی تمام پول این محموله‌ها را نیز «دریافت است».

حجت‌الله سلطانی در مصاحبه با شبکه «المیادین» لبنان گفت که بنزین ارسال شده به ونزوئلا، تاثیری روی «نیاز مصرف داخلی ما ندارد». 

سلطانی همچنین گفت که صادرات بنزین به ونزوئلا «در چارچوب قواعد و مقررات بین‌المللی انجام شده و تمام وجه بنزین هم دریافت شده است». او اعلام نکرد که ونزوئلا این پول را چگونه به ایران پرداخت کرده است.

خبرگزاری بلومبرگ پیش از این اعلام کرده بود که این کشور در ازای راه‌اندازی دوباره پالایشگاه‌های  خود به کمک جمهوری اسلامی ۹ تن طلا معادل ۵۰۰ میلیون دلار با هواپیما به تهران فرستاده است.

مقام‌های آمریکایی، از جمله مایک پمپئو، وزیر خارجه این کشور، هم به این موضوع اشاره کرده بودند.

پنج نفتکش ایران با نام‌های «فورچون»، «فارست»،‌ «پتونیا»،‌ «فاکسون» و «کلاول» برای انتقال یک میلیون و ۵۳۰ هزار بشکه بنزین و آلکیلات به مقصد کاراکاس ‌اعزام شده‌اند. تاکنون بر اساس گزارش‌های رسانه‌ای سه نفتکش به این کشور رسیده‌اند و نفتکش چهارم هم به دریای کارائیب رسیده است. 

نیکلاس مادورو، رییس جمهوری ونزوئلا، این اقدام را نشانه همبستگی ایران و ونزوئلا دانسته است.

ارسال این محموله از سوی مقام‌های آمریکا مورد انتقاد قرار گرفته است. واشینگتن اعلام کرده‌ است که این محموله را تحت نظر دارد. 

مقام‌های ونزوئلا و ایران تهدید کرده‌اند که در صورت هرگونه اقدامی از سوی آمریکا به آن واکنش نشان خواهند داد. 

تبادل این محموله سوختی میان ایران و ونزوئلا در حالی است که هر دو کشور از سوی واشینگتن تحت تحریم‌های بین‌المللی قرار دارند. 

ارسال محموله‌های نفتی به ونزوئلا از سوی جمهوری اسلامی برای کمک به این کشور پیش از این نیز سابقه داشته است.

از جمله در سال‌های ۱۹۹۹و ۲۰۰۰ میلادی و پس از اعتصاب کارکنان صنعت نفت ونزوئلا، ایران به این کشورمحموله‌های نفتی ارسال کرد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More