شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

سومین واکنش خامنه‌ای به اعتراض‌های مردمی: بسیج و سپاه وظیفه خود را انجام دادند

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در سومین واکنش خود به اعتراض‌های عمومی مردم در آبان‌ماه آن را «توطئه بزرگ»‌ خواند و از سپاه و بسیج به دلیل «انجام وظیفه و کار خود» در مقابله با این اعتراض‌ها قدردانی کرد.

خامنه‌ای روز چهارشنبه ششم آذرماه هم‌زمان با «هفته بسیج» در ایران طی دیداری با اعضای این نهاد نظامی درباره اعتراض‌های مردمی گفت:‌ «یک توطئه‌ عمیق وسیع بسیار خطرناکی که آن‌همه پول خرج آن شده بود و زحمت کشیده بودند که بتوانند در یک بزنگاهی این حرکت را انجام دهند.»

او ضمن «حرکت تخریب، شرارت و آدم‌کشی» خواندن تظاهرات سراسری مردم در اعتراض به افزایش شبانه قیمت بنزین اضافه کرد: «نیروی انتظامی، بسیج و سپاه وارد میدان شدند و در مواجهه سخت، کار و وظیفه‌ خود را انجام دادند.»

رهبر جمهوری اسلامی همچنین در زمینه واکنش‌های بین‌المللی به این اعتراض‌ها گفت:‌ «آن دشمن اصلی یعنی استکبار جهانی که پشت مانیتورها نشسته‌اند می‌فهمد که این حرکت یعنی چه. آن‌ها تودهنی می‌خورند و وادار به عقب‌نشینی می‌شوند.»

خامنه‌ای در ادامه با تقدیر از نقش بسیج، آن را «بزرگ‌ترین شبکه‌ فرهنگی، اجتماعی و نظامی در دنیا» توصیف کرده و گفت: «به برکت بسیج، تهدیدها دیگر برای ما تهدید نیست.»

پیشتر، خامنه‌ای دو بار دیگر نیز درباره اعتراض‌های سراسری در شهرهای ایران موضع‌گیری کرده بود. 

او یک‌بار در نخستین واکنش خود در روز یکشنبه ۲۶‌ آبان ماه در جلسه درس «خارج فقه»، از تصمیم سران قوا برای افزایش قیمت بنزین حمایت کرد و معترضان در شهرهای مختلف را «اشرار» و «انسان‌های ناباب» خواند که اقدام به آتش زدن اموال عمومی کرد‌ه‌اند. خامنه‌ای در آن سخنرانی نیز خواستار «انجام وظیفه» از سوی نیروهای امنیتی شده بود.

رهبر جمهوری اسلامی دو روز بعد در حالی که تظاهرات در شهرهای مختلف ادامه داشت و به دلیل قطع سراسری اینترنت اخبار دقیقی از آن منتشر نمی‌شد، طی دیدار سازماندهی شده با تعدادی از «تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی» اظهار کرد:‌ «همه بدانند؛ هم دوستان ما، هم دشمنان ما. ما در عرصه‌ جنگ نظامی دشمن را عقب زدیم، در عرصه‌ جنگ سیاسی دشمن را عقب زدیم، در عرصه‌ جنگ امنیتی دشمن را عقب زدیم.» 

طی بیش از یک هفته اعتراض‌های سراسری در حدود صد شهر و ۲۸ استان ایران بنا بر اعلام سازمان «عفو بین‌الملل» دست‌کم ۱۴۳ نفر از شهروندان کشته شده‌اند. 

گزارش‌های شهروندان در رسانه‌های اجتماعی نشان‌دهنده کشته شدن تعدادی از معترضان در اثر شلیک مستقیم گلوله از سوی نیروهای امنیتی و نظامی بوده است. 

همچنین حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران، از بازداشت حدود «هفت هزار نفر» از شهروندان معترض خبر داده است. این بازداشت‌ها همچنان در پایتخت و شهرهای مختلف ادامه دارد و در حال افزایش است.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More