شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

سیل ایران؛ پل‌دختر در آستانه «فاجعه عظیم انسانی» قرار گرفت

با افزایش بحران سیل در استان لرستان، گروه‌های واکنش سریع امدادی و همچنین هشت فروند بالگرد به منطقه سیل‌زده پلدختر وارد شدند.

رمضان شریف، سخنگوی سپاه از اعزام«ست کامل بیمارستان صحرایی نیروی زمینی سپاه از طریق حمل هوایی به پلدختر و معمولان» خبر داد.

او  همچنین گفت: همزمان نیز پل هوایی برای انتقال اقلام ضروری و تخلیه و انتقال مردم به نقاط امن از طریق بالگرد ایجاد شده است.

راه‌های منتهی به خرم‌آباد، مرکز استان، بسته شده و با مرگ دو نفر در شهرهای معمولان و ویسیان، شمار کشته‌شدگان سیل در لرستان به هفت نفر رسید.

خبرگزاری فارس گزارش داده که با طغیان رودخانه «کشکان» ۵ هزار واحد مسکونی در پلدختر زیر آب رفته‌اند و مردم در محاصره سیل، هیچ راه ارتباطی برای خروج از این وضعیت ندارند.

این خبرگزاری تاکید کرد که چنانچه طی ساعات آینده فکری اساسی و کمکی مؤثر از سوی نهادهای مسئول برای امدادرسانی به مردم پلدختر صورت نگیرد، شاهد «فاجعه عظیم انسانی» در این شهرستان خواهیم شد.

محمد باقری، رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح، هم از مردم خواست: «برای امدادرسانی به سیل‌زدگان استان لرستان بشتابید.»

همچنین شاهین تقی‌خانی، سخنگوی ارتش جمهوری اسلامی، اعلام کرد: «بالگردهای نیروی زمینی ارتش به منظور امدادرسانی به مردم پلدختر که در سیلاب گرفتار شده اند، راهی این شهر شدند.»

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، هم اکنون رودخانه خرم‌رود و رودخانه شهرستان‌های دلفان، کوهدشت، سلسله، پلدختر، معمولان، بروجرد و چگنی طغیان کرده‌اند.

سد مروک دورود سرریز کرده و برخی سدها همچون هاله و کزنار در آستانه سرریزند و به صدها هزار نفر از اهالی هشدار داده شده خانه‌هایشان را ترک کنند.

برق، آب و گاز بسیاری از مناطق شهری و روستایی قطع شده، چندین پل‌ در مسیرهای اصلی و فرعی فروریخته و بسیاری از روستاهای سیل‌زده از جمله در شهرستان پلدختر راه دسترسی ندارند و تاکنون نیز شرایط جوی اجازه پروازهای امدادی به این مناطق را نداده است.

وقوع سه مرحله سیل در سال گذشته بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان خسارت در لرستان برجا گذاشت و خسارت موج اول بارش‌های امسال نیز تا ۸۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More