شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

شورش در زندان؛ کشته و زخمی شدن تعدادی از زندانیان در سپیدار اهواز

 در پی شورش در دو زندان اهواز، گزارشها حاکی است با حمله ماموران به زندانیان زندان سپیدار و تیراندازی به سوی آنها تعدادی از این زندانیان کشته شدند. 

همچنین براساس همین گزارشها تعدادی از زندانیان این زندان بر اثر آتش سوزی دچار سوختگی شده و برخی از آنها نیز جان باختند.

در حالیکه که نهادهای حقوق بشری و فعالان مدنی نسبت به وضعیت این زندانیان ابراز نگرانی کرده و درباره آمار کشته‌شدگان گزارشهایی منتشر کرده‌اند، هنوز مقام‌های رسمی جمهوری اسلامی درباره این موضوع توضیحی نداده‌اند.

سپیده قلیان،‌ فعال مدنی و زندانی سیاسی پیشین، در صفحه توییتر خود از کشته شدن ۱۸ نفر از زندانیان خبر داده اما برخی از کاربران نیز از عدد سه نفر کشته خبر می‌دهند.

تصویر یکی از این کشته‌شدگان در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است. هویت این زندانی جوان ۲۵ ساله، محمد تامولی گزارش شده است.او از اهالی شهر بستان بوده که در سال ۱۳۹۷ بازداشت شد و در حال گذراندن هفت سال محکومیت خود در این زندان بوده است.

همچنین گزارش‌هایی از سوختگی و جراحت شدید برخی از زندانیان منتشر شده است.

در پی این گزارش‌ها،‌ خانواده برخی زندانیان سپیدار روز سه‌شنبه با نگرانی در مقابل این زندان تجمع کرده و خواستار گزارش مسئولان درباره وضعیت سلامت بستگان خود شدند. 

ناآرامی در زندان سپیدار اهواز روز دوشنبه و در پی گزارش‌هایی از ابتلای تعدادی از زندانیان به بیماری کرونا صورت گرفت.

در ویدیوهایی که از حوالی این زندان در رسانه‌های اجتماعی بازنشر شده بود تصاویر دود و صدای شلیک گلوله و فریاد شنیده می‌شد.

این در حالی است که روز سه‌شنبه حیدر عباس‌زاده،‌ فرمانده انتظامی استان خوزستان، با اشاره به حضور ماموران انتظامی در این زندان از «آرامش کامل» در تمامی بندها خبر داده بود.

زندان شیبان نیز روز سه‌شنبه محل درگیری و آتش‌سوزی ناشی از ناآرامی بود.

درگیری و شورش در دو زندان شیبان و سپیدار، در پی ناآرامی‌های پیاپی در شش زندان دیگر،‌ پس از آن صورت گرفت که اعتراض زندانیان به کمبود امکانات بهداشتی و درخواست برای مرخصی با  همراهی مسئولان روبه‌رو نشد.

تاکنون در زندان‌های پارسیلون خرم‌آباد و الیگودرز در لرستان،‌ الوند در همدان،‌ مرکزی در تبریز، سقز در کردستان و عادل‌آباد در شیراز ناآرامی،‌ درگیری و شلیک به سمت زندانیان گزارش شده است.

علاوه بر فرار ده‌ها زندانی از برخی از این زندان‌ها مقام‌های رسمی کشته و زخمی شدن برخی از زندانیان طی درگیری‌ها را نیز تایید کردند.

طی هفته‌های گذشته نگرانی‌های عمومی و انتقاد خانواده زندانیان درباره وضعیت رسیدگی به سلامت زندانیان هم‌زمان با بحران کرونا افزایش یافته است.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More