شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

شورش در هشتمین زندان ایران؛ زندانیان شیبان اهواز نگران از شیوع کرونا

در ادامه زنجیره ناآرامی و درگیری در برخی زندان‌های ایران در پی نگرانی از شیوع کرونا، برخی گزارش‌ها از وقوع درگیری در زندان شیبان اهواز در استان خوزستان حکایت دارد.

در ویدیوهایی که عصر سه‌شنبه ۱۲ فروردین‌ماه از حوالی زندان شیبان در اهواز منتشر شده تصاویر دود بر فراز محوطه این زندان و همچنین صدای شلیک گلوله شنیده می‌شود.

در این ویدیو همچنین صدای فریاد «الله‌اکبر» برخی زندانیان از درون این زندان به گوش می‌رسد.

سازمان «حقوق بشر در ایران» در کانال تلگرام خود گزارش داده که این اعتراضات به دلیل «محرومیت زندانیان محبوس از دسترسی به اقلام بهداشتی و‌ مواد ضدعفونی کننده» برای مقابله با ویروس کرونا و همچنین عدم برخورداری از «حق مرخصی و سایر حقوق شهروندی» آن‌ها صورت گرفته است. 

برخی گزارش‌ها و مطالب منتشرشده از سوی کاربران در رسانه‌های اجتماعی از جمله توییتر حاکی از ابتلای دست‌کم سه زندانی به بیماری کرونا در زندان شیبان است. 

قسمتی از این زندان در اثر آتش‌سوزی سوخته است. برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که هم‌اکنون ماموران انتظامی و سپاه پاسداران برای کنترل اوضاع به این منطقه اعزام شده‌اند.

زندان شیبان اهواز با اسامی زندان مرکزی اهواز، مجتمع حرفه آموزی اهواز و کلینیک اهواز نیز شناخته می‌شود.

سازمان «مانیتورینگ حقوق بشر ایران» نوشته که ظرفیت این زندان ۲۰۰۰ نفر اعلام شده، اما نزدیک به ۴۵۰۰ نفر زندانى در آن نگهداری می‌شوند.

آماری درباره تعداد زندانیان باقی‌مانده در این زندان پس از اعزام نزدیک به ۱۰۰ هزار زندانی به مرخصی در کل کشور منتشر نشده است. 

این ناآرامی در ادامه هفت ناآرامی گذشته در زندان‌های ایران و در پی تشدید نگرانی‌های زندانیان از شیوع بیماری کرونا صورت گرفته است.

پیش از این از زندان‌های پارسیلون خرم‌آباد و الیگودرز در لرستان،‌ تبریز در آذربایجان شرقی،‌ سقز در کردستان،‌ الوند در همدان،‌ عادل‌آباد در شیراز  و سپیدار در خوزستان ناآرامی،‌درگیری و فرار تعدادی از زندانیان گزارش شده بود. 

طی درگیری‌های میان ماموران و زندانیان در ناآرامی‌های طی روزهای گذشته تعدادی از زندانیان نیز کشته  و زخمی شده‌اند.

در آخرین مورد ناآرامی در زندان سپیدار حمید عباس‌زاده،  فرمانده نیروی انتظامی استان، از «حضور مقتدر نیروهای انتظامی» و بازگشت امنیت خبر داده است. 

او همچنین فرار زندانیان از این زندان را رد کرده و از اقدام برای برخورد با خاطیان سخن گفته است.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More