شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ظریف:‌ اگر من ماله‌کش اعظم هستم، با قاسم سلیمانی مذاکره کنید  

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، با اشاره به تلاش‌های پیشین برای رفع اختلاف جمهوری اسلامی با عربستان سعودی و مذاکره با وزیر خارجه وقت آن کشور گفت «پیغام فرستادم اگر فکر می‌کنید به قول خودتان من ماله‌کش اعظم هستم، آقای سلیمانی با شما صحبت کند.»

ظریف طی سفری به سوئد در جمع تعدادی از ایرانیان این کشور اعلام کرد که از زمان انتصاب خود به وزارت امور خارجه برای مذاکره با عربستان سعودی درباره مسائل یمن، بحرین،‌ عراق و لبنان پیشنهاد مذاکره داده،‌ اما با پاسخ منفی روبه‌رو شده است.

به گفته او،‌ مقام‌های عربستان سعودی برای او این پاسخ را فرستاده‌اند که «ظریف کاره‌ای نیست.»

ظریف اضافه کرد که مقام‌های عربستان سعودی «حرف‌های عجیب و غریب می‌زنند. می‌گویند مشکل ما با سردار سلیمانی است.»

پیشتر، صفحه فارسی وزارت خارجه آمریکا در توییتر، پس از قرار گرفتن نام ظریف در فهرست تحریم‌های این کشور، در ترجمه سخنان مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا از اصطلاح «ماله‌کش اعظم» برای ظریف استفاده کرده بود. 

وزیر امور خارجه ایران در سخنرانی خود در سوئد به این توییت واکنش نشان داد و گفت: «آقای پمپئو خیال می‌کند اگر بدهد یک چاله‌میدانی برایش توییت بنویسد، من ناراحت می‌شوم.»

ظریف در ادامه با اشاره به پاسخ سعود الفیصل،‌ وزیر وقت امور خارجه عربستان سعودی، به پیشنهاد مذاکره او مبنی بر این که «جهان عرب به شما ربطی ندارد»، گفت که اکنون می‌بینند که «در سوریه و یمن شکست خوردند و در لبنان نخست‌وزیر آن را زندانی کردند.»

 گناه نداشتن روابط با ما نیست

وزیر امور خارجه ایران با اشاره به تلاش خود برای مذاکره و برقراری روابط با کشورهای منطقه گفت: «من به عنوان کسی که حامی روابط هستم، فشار آوردم و برای بهبود روابط با همسایگان هزینه دادم.»

او با اشاره به انتشار نخستین مقاله خود پس از وزارت در روزنامه الشرق‌الاوسط، اضافه کرد: «خیال نکنید گناه نداشتن روابط با ماست.»

این دیپلمات جمهوری اسلامی در ادامه اعلام کرد که هنوز حاضر به هزینه دادن برای روابط است. ظریف در این زمینه اظهار کرد: «دست ما دراز است و سفره ما پهن است و هر همسایه‌ای که بخواهد سر سفره رابطه خوب همسایگی بنشیند، ما آماده‌ایم.»

او یک‌بار دیگر نیز در حاشیه جلسه نهم مرداد ماه هیات دولت گفته بود «اگر عربستان سعودی آماده مذاکره باشد، ما همیشه برای گفت‌و‌گو با همسایگان خود آماده‌ایم.»

پیشتر، روز چهارشنبه دوم مردادماه،‌ عبدالله بن یحیی المعلمی، نماینده دایم عربستان سعودی در سازمان ملل متحد، با اشاره به «تلاش‌ها برای بازگرداندن صلح و امنیت به منطقه» از آمادگی برای ایجاد «روابط همکاری» بین ایران و کشورهای عربی خبر داده بود.

پس از آن،‌ سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری روز دوشنبه هفتم مردادماه گفته بود:‌ «ما این اظهارات را یک سیگنال مثبت قلمداد می‌کنیم.»

 اینستکس در کوتاه‌مدت درمان مشکلاتمان نیست

وزیر امور خارجه ایران با اشاره به تاثیر و شدت تحریم‌های آمریکا و «محافظه‌کاری اروپا» در برابر آن، به برقراری سازوکار مالی اینستکس اشاره کرد و گفت: «ممکن است در کوتاه‌مدت برای ما درمان مشکلاتمان نباشد، ولی این واقعیت را نشان می‌دهد که نزدیک‌ترین متحدان آمریکا برای دور زدن آن یک سازوکار درست کردند.»

او همچنین اینستکس را باعث «دور شدن اقتصاد‌ها از دلار» خواند.

ظریف در همین زمینه محدودیت اینستکس به غذا و دارو و وارد نشدن پول نفت به آن را از جمله مشکلات ایران در زمینه این سازوکار مالی با اروپا دانست.

وزیر امور خارجه ایران با اشاره به قرار گرفتن نامش در فهرست تحریم آمریکا، به سفرهای خود به کویت، ‌فنلاند، فرانسه و دیدار با مقام‌های دولت‌های اروپایی اشاره کرد و گفت: «خیلی هم به من فشار نیامده است.»

ظریف همچنین ضمن انتقاد از عقب بودن ایران در زمینه استفاده از ظرفیت‌های فضای رسانه‌ای و مجازی در دیپلماسی عمومی، ‌اعلام کرد ایرانی‌ها باید با «ری‌توئیت کردن» کمک کنند.

 

ممکن است ترامپ چهار سال دیگر مزاحم دنیا باشد

او با اشاره به احتمال پیروزی دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، در انتخابات آینده گفت:‌ «احتمال اینکه ترامپ چهار سال دیگر مهمان یا مزاحم دنیا باشد، زیاد است.»

ظریف در همین زمینه با اشاره به ملی‌گرایی و سیاست‌های اقتصادی دولت آمریکا اضافه کرد: «اگر ترامپ بتواند در درازمدت دستاورد قابل توجهی در آمریکا داشته باشد و در اروپا گرایش‌های نوملی‌گرایانه دستاورد جدی داشته باشند، ممکن است به روندی تبدیل شوند.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More